michalds

Je pravda, že při zvýšené konzumaci ovesných vloček se vyplavuje vápník z těla?

Nejlepší odpověď
annas

Co na to odborník?

"Předávkovat se ovesnými vločkami by jejich konzumenta stálo opravdu hodně úsilí, přesto je vhodné zdůraznit, že i ovesné vločky mohou lidskému organismu při jednostranně zaměřené „dietě“ uškodit

A proč by se vločky neměly stát každodenním základem jídelníčku? „Ovesné vločky obsahují podobně jako špenát kyselinu šťavelovou, ta spolu s vápníkem vytváří nerozpustné látky – šťavelany.

Tyto látky pak mohou stát v pozadí některých onemocnění, například ledvinových kamenů,“ říká výživová poradkyně Ida Malá. A dodává, že vzhledem k tomu, že se kyselina šťavelová váže s vápníkem, dochází při jejím nadměrném příjmu k odčerpávání vápníku z organismu. Pokud tedy jídelníček obsahuje hojnost ovesných vloček, je vhodné vločky konzumovat s potravinami bohatými na vápník (jogurty, tvaroh apod.)"
atd.
Autor: Martina Machová
http://www.da­ma.cz/abc-zahrady-a-bydleni/ovesne-vlocky-zdroj-prebiotik-i-leciva-potravina-recept-na-krupave-krusli-25867

Další odpovědi
Kepler

K bezchybné odpovědi annas jen dodám: existuje daleko více jiných rizikových faktorů a hlavně pravděpodobnějších. Klady ovesných vloček vysoce převažují – neobsahují lepek, „rychlé“ cukry (nižší glykemický index), odbourává se cholesterol, napomáhá hubnutí a mnoho dalšího.
Vstřebávání vápníku se zhoršuje nedostatkem vitamínu D. Zvýšené ztráty vápníku z těla jsou způsobeny nadbytečným konzumem cukrů, alkoholu, kávy a živočišných bílkovin. Taktéž i konzumace zinkových preparátů může způsobovat zvýšené ztráty vápníku. Přebytek vápníku je ovšem taky nežádoucí, počti si zde: https://www.uspesna-lecba.cz/produc­ts/vapnik-calcium-/

da ny

My jsme se učili, že pravidelná konzumace ovesné kaše (rozuměj; ovesných vloček, vařených v mléce) je lidskému zdraví nebezpečné.
Dochází k odvápnění organismu (kostí).
Tedy, ovesnou kjaši s mírou, vařit raději ve vodě 😁.
Nadměrná konzumace mléka a trvanlivého „krabicáku“ způsobuje nadměrnou únavu a anemii (jsme se též učili). Trpěli tím mladí , sportující chlapci, kteří se touto nesmyslnou formou hnali/ženou za bílkovinami (místo, aby např. baštili tvaroh)