annas

Je pravda, že když sní jedlík např. kilo brambor, že se mu nezvýší hmotnost?

Nejlepší odpověď
vagra

Bezprostředně potom, co brambory zkonzumujete, opravdu o to kilo těžší jste, i když je potřeba odečíst malé množství potravy, které se rychle přemění na energii potřebnou k tomu, abyste potravu snědli a strávili.

Strávenou potravu, rozloženou a přeměněnou na jednoduché cukry, aminokyseliny a další živiny, tělo z velké části spálí na energii, takže se na vaší hmotnosti neprojeví.
A pro brambory to platí ještě víc, protože obsahují hodně sacharidů – hlavně škrobů -, které slouží jako bohatý zdroj energie. Kdybyste chtěli přibrat půl kilogramu týdně, museli byste přijímat denně 2000 kcal navíc.

Zdroj: Readers Digest-Výběr

Další odpovědi
mosoj

Brambory vařené v 1 kg je 2970 kcal
Brambory pečené v 1 kg je 5690 kcal

Kalorie je stejná jako u každého jiného jídla. Takže opravdu záleží jenom na výdaji energie.
Pokud vydáte stejně nebo více nepřiberete.

Pro zajímavost 100 g vařených brambor obsahuje 1,5 g bílkovin, 16 g sacharidů a 0,1g tuků, 1,9 vlákniny. Ostatní je voda.