Avatar uživatele
annas

Je pravda, že IQ vypovídá jen o úspěchu v testech, ne v životě. ,Chytrost získáte učením, moudrost přemýšlením?

.
Část upraveného aforismu podle dr. Jana Sobotky.
Zdroj: https://citaty­.net/citaty/51982-jan-sobotka-chytrym-se-stanete-budete-li-se-ucit-moudrym-bu/

Obdázek – oprava Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/photos/hrom%c3%­a1dka-knih-vinobran%c3%ad-knihy-1001655/

Upravil/a: annas

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? vagra, Drap, paul1, dust8 před 699 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Krupice

IQ skutečně není vypovídající hodnota, jako není vypovídající hodnota formální vzdělání na papíře.

Upravil/a: Krupice

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Myslím, že to e pravda. Jen bych dodal že k získání moudrosti a chytrosti je nutná i znalost běžného života a stá zkušenost.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
elkon

Kdo chce uspět v IQ testu, musí mít představivost, často i prostorové myšlení. A schopnost kombinovat. Moudrost člověk získává se zkušenostmi. Ale nikdy jsem neslyšel, že člověk s nízkým IQ je moudrý. takže to jsou „spojené nádoby“.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lotr2008

Já byl vždy takový asociál, tak mě ve škole poslali k psycholožce a ta mi dělala IQ testy no a bylo dost velký, ale stejně myslím, že v inteligenci třeba hraje taky roli to, jak dobře se orientuješ v plánech nebo jak jsi třeba manuálně zručný. To mi nikdy nešlo.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Ano. Zrovna včera jsem si vzpomněl na příběh, který byl v Mateřídoušce a který nám paní učitelka četla. Bylo to před více než 50 lety. Asi se to jmenovalo „Jak se moudrost dostala do světa“
V Africe žil nějaký čaroděj a schovával si všechnu moudrost do džbánu a až ho měl plný, protože posbíral veškerou moudrost, tak s rozhodl, že vyleze na palmu a tam ten džbán schová. Ale přivázal si ho dopředu, aby ho viděl a tak se mu lezlo špatně na tu palmu. Viděl ho jeden vesničan a zavolal na něj. "Proč si ten džbán nedáš na záda. Tak by se ti lezlo lépe. " Když to čaroděj slyšel, tak zlostí, že na to nepřišel sám, hodil džbán dolů a ten se rozbil. A tak se dostala moudrost do světa.
Ano, staré znalosti a zkušenosti nám nejsou k ničemu, když je nedokážeme použít v potřebnou dobu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dudu

Ještě doplním, že také studiem historie. Jednak se opakuje a jednak dává možnost vyslechnout moudrost starců.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
_Bůh_

Není to obdázek ale obrázek. A uvedený odkaz nesměřuje na obrázek ale fotografii.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
paul1

Asi je to tak. Já se učím celý život. V blízké době budu brát moudrost součastně ve dvou on-line krátkodobých kurzech. V tomto roce už to bude třetí. Ale že bych nějak zmoudřel se nedá bohužel říct 😁

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Justin1

Myslím, že na tom něco je. V IQ testu řešíme modelové situace, ale řešit něco ve skutečném životě často znamená brát v úvahu priority, čas, peníze, lidské potřeby, preference, emoce, síly, zdroje, prostředky, zabezpečení, zranitelnost, zneužitelnost, situaci na trhu a podobně, to už není taková sranda jako rozhodování o tom, který obrazec má být místo otazníku.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
df

Všechno tohle je k ničemu! Nejdůležitější je hledání tajemství života. A cesta vede přes Ezoteriku. Čtyři její hlavní pilíře jsou Magie, Alchymie, Kabala a Astrologie.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Je třeba si uvědomit, kdy je poznámka vhodná a kdy nikoliv.

Bůh zapomněl, že existují slova nadřazená, podřazená a souřadná.
Z otázky je jasné, že obrázek je hyperonymum = nadřazený pojem, k němuž jsou podřazená tzv,. hyponyma.

Obrázek – nadřazený
Hyponyma podřazený pojem – malba, kresba, fotografie, ilustrace, ivideo, v jazyce metafora, metonymie atd. Tato slova = slova na stejné úrovni = souřadná.

Tudíž z toho plyne, když dva dělají totéž, není to totéž.

Avatar uživatele
Justin1

Kelt: To je pěkný příběh. Připomíná mi pohádku „A co ten ruksak, králi?“, která je taky o nošení moudrosti na zádech.

Nový příspěvek