annas

Je pravda, že IQ vypovídá jen o úspěchu v testech, ne v životě. ,Chytrost získáte učením, moudrost přemýšlením?

.
Část upraveného aforismu podle dr. Jana Sobotky.
Zdroj: https://citaty­.net/citaty/51982-jan-sobotka-chytrym-se-stanete-budete-li-se-ucit-moudrym-bu/

Obdázek – oprava Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/photos/hrom%c3%­a1dka-knih-vinobran%c3%ad-knihy-1001655/

Nejlepší odpověď
Krupice

IQ skutečně není vypovídající hodnota, jako není vypovídající hodnota formální vzdělání na papíře.

Další odpovědi
Drap

Myslím, že to e pravda. Jen bych dodal že k získání moudrosti a chytrosti je nutná i znalost běžného života a stá zkušenost.

elkon

Kdo chce uspět v IQ testu, musí mít představivost, často i prostorové myšlení. A schopnost kombinovat. Moudrost člověk získává se zkušenostmi. Ale nikdy jsem neslyšel, že člověk s nízkým IQ je moudrý. takže to jsou „spojené nádoby“.

Lotr2008

Já byl vždy takový asociál, tak mě ve škole poslali k psycholožce a ta mi dělala IQ testy no a bylo dost velký, ale stejně myslím, že v inteligenci třeba hraje taky roli to, jak dobře se orientuješ v plánech nebo jak jsi třeba manuálně zručný. To mi nikdy nešlo.

Kelt

Ano. Zrovna včera jsem si vzpomněl na příběh, který byl v Mateřídoušce a který nám paní učitelka četla. Bylo to před více než 50 lety. Asi se to jmenovalo „Jak se moudrost dostala do světa“
V Africe žil nějaký čaroděj a schovával si všechnu moudrost do džbánu a až ho měl plný, protože posbíral veškerou moudrost, tak s rozhodl, že vyleze na palmu a tam ten džbán schová. Ale přivázal si ho dopředu, aby ho viděl a tak se mu lezlo špatně na tu palmu. Viděl ho jeden vesničan a zavolal na něj. "Proč si ten džbán nedáš na záda. Tak by se ti lezlo lépe. " Když to čaroděj slyšel, tak zlostí, že na to nepřišel sám, hodil džbán dolů a ten se rozbil. A tak se dostala moudrost do světa.
Ano, staré znalosti a zkušenosti nám nejsou k ničemu, když je nedokážeme použít v potřebnou dobu.

dudu

Ještě doplním, že také studiem historie. Jednak se opakuje a jednak dává možnost vyslechnout moudrost starců.

_Bůh_

Není to obdázek ale obrázek. A uvedený odkaz nesměřuje na obrázek ale fotografii.

paul1

Asi je to tak. Já se učím celý život. V blízké době budu brát moudrost součastně ve dvou on-line krátkodobých kurzech. V tomto roce už to bude třetí. Ale že bych nějak zmoudřel se nedá bohužel říct 😁

Justin1

Myslím, že na tom něco je. V IQ testu řešíme modelové situace, ale řešit něco ve skutečném životě často znamená brát v úvahu priority, čas, peníze, lidské potřeby, preference, emoce, síly, zdroje, prostředky, zabezpečení, zranitelnost, zneužitelnost, situaci na trhu a podobně, to už není taková sranda jako rozhodování o tom, který obrazec má být místo otazníku.

df

Všechno tohle je k ničemu! Nejdůležitější je hledání tajemství života. A cesta vede přes Ezoteriku. Čtyři její hlavní pilíře jsou Magie, Alchymie, Kabala a Astrologie.

annas

Je třeba si uvědomit, kdy je poznámka vhodná a kdy nikoliv.

Bůh zapomněl, že existují slova nadřazená, podřazená a souřadná.
Z otázky je jasné, že obrázek je hyperonymum = nadřazený pojem, k němuž jsou podřazená tzv,. hyponyma.

Obrázek – nadřazený
Hyponyma podřazený pojem – malba, kresba, fotografie, ilustrace, ivideo, v jazyce metafora, metonymie atd. Tato slova = slova na stejné úrovni = souřadná.

Tudíž z toho plyne, když dva dělají totéž, není to totéž.

Justin1

Kelt: To je pěkný příběh. Připomíná mi pohádku „A co ten ruksak, králi?“, která je taky o nošení moudrosti na zádech.