peterd108

Je povolená komunistická strana v Německu? Pokud ano, jakou má úspěšnost u voleb?

V České republice je poměrně dost voličů komunistické strany, volí Němci (hlavně východní) taky komunisty nebo je tato strana zakázaná jako NSDAP?

Nejlepší odpověď
Palpatine

Komunistická strana Německa byla zakázaná v roce 1956. V novodobém Německu už neexistuje.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Komunistic­ká_strana_Němec­ka

Další odpovědi
Kepler

Potvrzuji odpověď Palpatine, byl o něco rychlejší. Škoda, že k zákazu nedošlo i u nás, po r. 1989 – nedokončená revoluce.

Edison

Budu oponovat. Novější komunisté byli do r. 89 SED, po r. 89 SED-PDS. Jen si neříkali komunistická strana, ale to, že SED v NDR byla vládnoucí stranou právě do r. 89 hovoří za své, bez ohledu na název.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sjednocen%C3%A1_so­cialistick%C3%A1_stra­na_N%C4%9Bmec­ka

ivzez

Já souhlasím s Edisonem.

SED (Sjednocená strana Německa) vznikla v roce 1946 sloučením KPD
(Komunistická strana Německa) a SPD (Sociálně-demokratická strana Německa).

Po roce 1989 se přejmenovala na SED-PDS, v roce 1990 na PDS (Strana demokratického socialismu). Od roku 2005 pokračovala pod názvem Die Linkspartei.PDS.

V roce 2007 se sloučila se stranou WASG (Práce a sociální spravedlnost)
a vznikla strana Die Linke (Levice). V rejstříku stran povolených k volbám
do Spolkového sněmu figuruje jako Die Linkspartei.

Ve volbách do Spolkového sněmu (Bundestag) 2017 se umístila na 5. místě, získala 9,2 % hlasů a 69 poslaneckých mandátů.

Volně podle několika stránek z Wikipedie, odkaz na poslední (Die Linke):
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Die_Linke

Web strany: https://www.die-linke.de/start/ (německy)

dubraro

Strana s názvem „komunistická“ v Německu není. Němečtí komunisté se jmenují Die Linke.
Ve volbách do Německého spolkového sněmu v roce 2017 se strana Die Linke umístila se ziskem 9,2 % odevzdaných hlasů na pátém místě.

Kryšpín

V Německu se z vojáků a části SS manů po roce 1945 stali demokraté, rovněž tak komunisté pokud jim to nevyšlo u rudých.
No a v Československu po bojovném řinčení dozickými klíči, se velká část překabátila, tak jak jim revolucionáři bylo dovoleno, nejsme jako oni i z komunistů budou dobří podnikatelé a můj prastrýc ze salaše dodal i politici.

elkon

Nevím o žádné revoluci, to co tady opilec Havel s kumpány předvedl byl převrat.

Edison

Dnes to fundovaní politologové, historicii někteří politici i z té doby nazývají asi nejpřesněji: Předání moci. Čili ani ten převrat není zcela vystihující.

Kepler

Edison: jistě, ale vzdali se názvu „komunistická“, takže to už komunisté nejsou. Vlastně přesvědčením jsou, ale rozptýlili se do jiných stran. Stejně tak by k tomu došlo i u nás. V Rusku to ani nebylo potřeba, protože komunista jim vládne.

Edison

Keplere, chceš říct, že když se komunisti zřeknou názvu strany přestanou být komunisty??? Hahahahaha… To je přeci to převlékání kabátů… vlci v rouše beránčím.. Promiň, ale to, cos napsal je dobrej úlet. Komunistu dělá komunistou jeho ideologie a ne to, jak si sám říká… Stejně, jako ANO je levicová strana díky svým levicovým krokům a ne že není, protože to říká Bureš.

Kepler

Ty mi vážně připomínáš Mosoje, co si řádně nečte příspěvky. Napsal jsem: Vlastně přesvědčením jsou, ale rozptýlili se do jiných stran". Ti komunisti v Německu se nezřekli komunismu, byli k převléknutí kabátu donuceni. A dále:
ANO není levicová strana, ale politické hnutí, které se snaží prospět ČR napříč politickým spektrem všech těch ujetých Kalousků a komunistů. Díkybohu za něj, proto taky má trvale nejvyšší volební preference 2× vyšší, než mají ostatní pokusníci. Napadání premiéra jako estebáka, boháče a muže se střetem zájmů je ubohost oponentů. Ve spisech STB opravdu byl, ale nikde tam jeho podpis o spolupráci nebyl. Nanejvýš se mělo jednat jen o hospodářskou kriminalitu. Tak si to přeber, jestli jsi toho schopen. Příště ho třeba napadnou za to, že pohladil po hlavě nějaké děti a pak z něj bude pedofil, že?

Edison

Jenže oni se nerozptýlili do jiných stran. Oni se přejmenovali a to je vcelku zásadní rozdíl.

Je fuk, jestli je ANO strana nebo hnutí… To nic nemění na tom, že jejich konání je čistě levicové, tudíž to jsou levičáci a oni jsou levicové hnutí opět bez ohledu na to, co tvrdí Bureš. A ten se vůůůůbec nesnaží prospět republice, ale hlavně sobě. A s preferencemi to nemá vůbec nic společného. Volební preference má nejvyšší ten, kdo dokáže ovlivnit více lidí, s tím, co dělají to nemá vůbec nic společného. Ona totiž stokrát (nebo vícekrát) řečená lež se prostě stává pravdou. Já toho schopen právě jsem a nekoukám jen na to, co o sobě tvrdí jen on sám. O ujetých Kalouscích si iluze nedělám… ale nenexistuje jiná strana, než hnutí ANO, ve které by při takových průšvizích nedošlo k zásadním změnám, k pádům vlád a podobně… Rovněž kult osobnosti je právě v ANO do nebe volající. Bez Bureše se tam nikdo ani neuprdne… A říkají tomu JEDNOTA… Hehehehe… to jsme tu už měli, nemyslíš??? 😁

Kepler

Zdá se, že neznáš ANO, to je tvoje věc a přesvědčení, nebudu polemizovat. „kult osobnosti je právě v ANO“? Naposledy byl kult osobnosti znám jen za doby diktátorů, v Evropě naposledy za dob Hitlera, Stalina a nějakých těch blbů z Balkánu, Čaučeskem počínaje. Do teď jsem si myslel jen že jsi jen na vedlejší koleji, co se týká znalostí, i když leccos znáš. Jinak si myslím, že nemáš objektivní názory. Až budeš senior, možná na to přijdeš. Nebo tě zastřelí.

Edison

To, že něčemu nefandím ještě neznamená, že je neznám. Když se poprvé vůbec objevili na scéně, říkal jsem si, že by to mohlo být zajímavé. Jak se vyvíjelo moje poznání, byl (a jsem) k tomu uskupení čím dál více skeptický. Kult osobnosti ani nemá nic společného s diktátorstvím. Kult osobnosti lze pozorovat i v mnoha jiných lidských činnostech a oborech. Já bych právě řekl, že moje názory jsou hoooodně objektivní, nekoupitelné koblihou. Zato právě Tvoje názory přesně odpovídají cílové populaci Burešovo strany.