Zacheus

Je používání slova „tady“ místo slova „sem“ specifické pro severní Moravu a Slezsko?

Například ve větě „Když tady půjdeš, dostaneš flákanec.“.

Nejlepší odpověď
annas

Příslovce " tady" znamenal zde., na tomto místě.

Správné je „když sem přijdeš“, protože příslovce sem znamená směr k mluvícímu – přiveď ho sem.

Navíc ostravské „sem“ znamená často jsem. "Tu zkoušku sem včera vybulal!! . To bylo i ve starší češtině . šel sem, , místo šel jsem, tudíž příslovce se často zaměňovalo se slovesem.

Ale sem znamenalo směr k mluvícímu – přiveď ho sem. na toto místo. Známé sem-tam.
Ze staroslověnského s6, které zůstalo v příslovci „dnes“
.....

Tady beru podle hanáčtin.y. V ní se rovněž používá příslovce tady = zde, tu, na tomto místě. Nebo jdi tadyma případně tudyma, atd. = kudy.

Jinak v Etymoolgickém slovníku příslovce tady – Viz :ten a :kudy, :tudy. Vše od základu k6. takže záleželo na tom, které tvary zůstaly zachované v nářečích, které samohlásky se obměnily

Podle uvedených tvarů je vidět, že se významy tvarů zaměňovaly. Takže v některých nářečích jsou významy uvedené nepřesně, pokud je vaše věta správná.

Kudy jít? Tudy jít. Zde zůstat? Tu, tady zůstat. Přijít sem? Napsal jsem to sem. Je to tady, zde Ke zdůraznění osoby nebo věci – I tady ten to byl. Tady ta kniha je pěkná – samozřejmě nespisovné.

Tady, tadydle, tadydlenc, tadyhlec – na otázku kudy. půjdeš.

U příslovcí či zájmenných příslovcí existuje složitější původ. ,

Příslovce zájmenné kde ve staročeštině znamenalo kde i kam.

Další odpovědi
Justin1

Je to určitě nějaký nářeční prvek, který tomu, kdo dané nářečí nepoužívá, připadá podivný, možná i komický. Taky jsem se setkal třeba s větou: „Kde zítra jedete?“

Nicméně myslím, že je možné i to, že někdo řekl „tady“ a myslel „tudy“, „tady po té cestě“ a podobně. V plzeňštině se pro tento účel používá slovo „tutady“ a může se stát, že ten, kdo na toto slovo není zvyklý, ho slyší jako „tady“.

elkon

Nevím, jestli severní, ale na Moravě se to tak užívá, co jsem vypozoroval. V Čechách se zase vynechávají slova. Např. věta „ty už nebudeš jíst?“ slyšíme běžně „ty už nebudeš?“. Čeština brečí.

Dochy

Na Jižní Moravě to maj taky trochu zmatečné, ale teď se nevzpomenu přesně jak. Zeptám se ženy až bude příležitost…

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Hansel

annas: „Správné je "když sem přijdeš“, protože příslovce sem znamená směr k mluvícímu – přiveď ho sem."

Používejme termín „spisovně“, ne „správně“. Správně je vše, co se běžně používá.

Pepa25

Justin1: že na Moravě, hlavně SV, se nerozlišuje kde a kam (resp. kam se vůbec nepoužívá), je podle mě trochu něco jiné.

cochee

Pepa25: my na SV Moravě jsme totiž zavedli tzv. univerzální zástupné příslovce, takže slova „kde“ a „kam“ obě nahrazujeme příslovcem „kaj“. Kaj zje? = Kde jsi? Kaj ideš? = Kam jdeš? A basta.