dust8

Je normální, že při zapojení něčeho do zásuvkové prodlužovačky jde od konektorů trocha jiskření?

Nejlepší odpověď
Edison

Jde o to čeho. U spotřebičů s vypnutým síťovým vypínačem by se to dít nemělo. U odporových spotřebičů bez vypínačů se to dít může a bude to odpovídat výkonu spotřebiče. U napáječů s elektronickými zdroji to může být i velmi výrazné i pokud nejsou připojeny ke spotřebiči kvůli vstupním kondenzátorům, typicky napáječe a nabíječe NTB i malé napáječe a nabíječe mobilních telefonů.

Další odpovědi
Kepler

Normální to není a může to být i nebezpečné. Celkem běžné to bylo u starých elektroinstalací, kdy byly používány hliníkové vodiče, které se otlačily a bylo nutné jejich svorky občas dotahovat. Bývalo to i příčinou požárů. U měděných splétaných vodičů takové nebezpečí už téměř není.

mosoj

Za to nemůže prodlužovačka, ale odběr proudu při zasouvání vidlice. Stačí vypnout spotřebič vypínačem, nicméně přístroj, který má filtrační kondenzátory nebo spínaný zdroj, dost často vypnout nejde.

Hufnágl

Jestli myslíš tu prodlužovačku s několika zásuvkami od Vietnamců, tak to jiskření způsobuje buď nalomený nebo uvolněný drátek. I u mne byla taková závada, a štěstí, že jsem na ni záhy přišel.
https://www.2ja­kost.cz/data/i­mages/products/22/10850/­EMOSP1313.jpg

Dochy

Pokud je to jen jedna jiskřička při zasouvání zástrčky je to pravděpodobně důsledek nabíjení kondenzátoru na vstupu spínaného zdroje. S tím nic nenaděláš. Pokud jiskření pozoruješ i při provozu, není to OK a je třeba to vyřešit.

Jiří Bohumil

Pokud má spotřebič, případně jiné zařízení, hlavní vypinač (silový) a při zasouvání do zásuvky je vypnut, pak ne.
Pokud je spotřebič, případně jiné zařízení, bez hlavního vypinače, pak záleží na odběru (výkonu/proudu), nebo způsobu zapojení (kondenzátory na vstupu). Pak ano. A nejenom u prodlužovačky ale i u každé běžné zásuvky.

elkon

Keplere jsi mimo mísu, jestli je el. instalace hliníková nebo měděná, vůbec nesouvisí s jiskřením vidlice při zasouvání, respektive vytahování ze zásuvky. Je to pouze otázka proudové zátěže v místě spojování.

Edison

Nemalujte čorta na zeď. Viděli jste české prodlužky uvnitř? Jsou o houbelec lepší!! To vám garantuju. Ty vnitřky jsou úplně stejný.

Mc Merkurion

… a vono se ještě dělá někde něco jinde než v číně ???