Klára K.

je normální mít (v období puberty) v sobě víc ‚hlasů‘, a každý říká něco úplně jiného?

Například když nad něčím přemýšlím a snažím se udělat si na situaci nějaký názor, nebo když se snažím o něčem rozhodnout (většinou to je oboje zaráz) tak mi v hlavě začne mluvit několik hlasů najednou a každý vidí situaci jinak a každý říká něco jiného. Každý má svým způsobem pravdu, ale když se najednou všechny začnou hádat, tak už to ani pořádně nestíhám vnímat a většinou se je prostě snažím nějak umlčet (např. si pustím hudbu nebo se prostě snažím myslet na něco jiného).
Ještě tedy dodám, že vím, že nejde o nějaké ‚ďábelské hlasy‘, které by mi něco našeptávaly, já vím, že jsou všechny součásti mé osoby, ale občas se ve mně prostě hádají a já nechci ani jednomu dát za pravdu, protože by se na mě pak ty ostatní naštvaly.
Taky s teda občas ujme vedení třeba jeden hlas a ten potom ovládá, co dělám, ale když se dostane k místu potom jiný hlas, tak se strašně naštve na ten první za to, co udělal, protože to podle něj nebylo správné, a mě už nebaví sama sobě nadávat za každou blbost, co jsem v posledních dnech udělala.
Je to normální? (Alias: přejde mě to?)

Odpovědi
zjentek

V tomto období je normální toho „v sobě“ mít víc, než obvykle. Rozhodně si v tomto období nevybírej manžela. Ani se neptej na názory, to nemá cenu ;)

led

S týmto javom som sa stretla aj u dospelých. Je na človeku samotnom, ovládať svoje duševné pochody a tie debatné krúžky vo svojej hlave mať pod kontrolou.
U väčšiny ľudí táto schopnosť počuť hlasy je vo všeobecnosti potlačená.
Pokiaľ tieto hlasy „prerastú cez hlavu“, začínajú ovplyvňovať osobnosť človeka, správanie, je na to odborný výraz, doporučujem navštíviť odborníka.
V prípade „zdraviu neškodnej“ schopnosti počuť hlasy je to nádherná téma na písanie denníka, príbehov, či odborných politicko-ekonomicko-kultúrnych hodnotení v médiách.

arachis

Já bych řekla, že to už normální není a nějaký dětský psycholog by byl na místě. Každý máme v sobě min.dva hlasy,ale to taková úvaha ve stylu: Tohle bych chtěla udělat, ale asi by bylo lepší udělat ono. Že by se ty hlasy měly hádat,to už je nějaká odchylka, ale buď v klidu, do blázince tě nezavřou, takových lidí je mnoho, jen mají složitější život, protože než se rozhodnou, tak je to věčnost.