Danča84

Je někde v ČR něco jako pomník nenarozených dětí?

Prostě místo, kde mohou lidé kterým umřelo miminko ještě v mateřském lůně, ať už z Boží vůle nebo vraždou z rukou lékařů, zavzpomínat na své děťátko, dát mu kytičku, zapálit svíčku… Existuje takové místo, nebo se všichni rodiče ve snaze působit „normálně“ před okolím, tvrdícím že nenarozené dítě vlastně NIC nebylo, nebylo živé… ty rodiče se jen tiše stáhli do sebe a utápí se ve svém smutku, když ho nemají kde vyjádřit? Lidé zařizují hřbitovy kdejakým čtyřnohým kamarádům, pohřbívají je stejně jako lidi, ačkoli zvířata nesmrtelnou duši nemají, a své děti nechají bez památky??? Prosím poraďte, existuje nějaký památník? Děkuji předem

Nejlepší odpověď
ReHu

Pokud se to smutné přihodilo tobě, věř, že něco tam nahoře asi má své důvody, proč. Bolest zcela jistě pomine, i když to bude trvat dlouho.

Myslím, že takový v ČR není.
Ale také myslím, že to není tak, že nenarozené dítě vlastně NIC nebylo, nebylo živé… ty rodiče se jen tiše stáhli do sebe a utápí se ve svém smutku, když ho nemají kde vyjádřit. A že své děti nechají bez památky.
Myslím, že na ně myslí často, i když tiše.

Přece pro vzpomínky nepotřebuju památníky.

Další odpovědi
Damiana

Podle mne by to bylo dost morbidní. Každý, komu se taková smutná věc přihodila, si jistě přeje raději zapomenout a ne se utápět v neustálém žalu. Tak se dál nedostane, jen se pořád trápí. Vzpomínat by se mělo na ty, kteří s námi byli a sdíleli jsme společně život (ať jsou to třeba i ta zvířátka, která víceméně zatracuješ). Ale na ty, kteří se ani nenarodili? To je jen lítost a neštěstí. A zbytečně sobecké sebemrskačství. Zavání (či spíš zapáchá) mi to obviňováním každého „šťastnějšího“ a to vede jen k nenávisti. S tvým radikálním názorem na interrupci (coby „vraždu v rukou lékařů“) zásadně nesouhlasím. Je to svobodné rozhodnutí. Já mám také svá přesvědčení, ale nikdy bych je takhle radikálně nikomu nenutila. A nejsem věřící. Ty pravděpodobně ano. Myslím, že v kostele můžeš uctít památku nenarozeného, tam budou mít jistě pochopení. Smutek by se neměl potlačovat ani uměle zavírat v sobě. Musíš si ho prožít, protože i on patří k životu. Stejně jako štěstí a bohužel i smrt. Nebraň se mu, ale hovoř o něm, neobviňuj sebe ani druhé, buď přející. Přejde to. Bude to trvat, ale je to tak. Každému to trvá jinak dlouhou dobu, záleží hlavně na citlivosti a emocích, podpoře nejbližších, zázemí a tvé prosté touze Žít.

led

Myslím, že v Československu jediný taký Pomník nenarodených detí bol postavený v Bratislave pri Modrom kostolíku sv.Alžbety na Bezručovej ulici hneď vedľa bývalej pôrodnici. Je to zrezaná kamenná guľa s fotografiami a s prázdnymi miestami na obrázky detí.