hapiky

Je nějaký zásadní rozdíl mezi filantropií a třeba nadací, neziskovkou, charitou apod.?

Je jasné, že české „dobročinnosti“ někdy bývají podvod, protože byly vymyšlené v česku?

Nejlepší odpověď
Edison

Zatímco nadace, neziskovky, charity… pracují s tím, co jim kdo dá tak filantropie spočívá v rozdávání vlastního majetku z vlastních zisků. Typičtější u jedinců.

Další odpovědi
nyjono

Je jasné, že české „dobročinnosti“ někdy bývají podvod, protože byly vymyšlené v česku? ..... > to se ptáš nebo konstatuješ?
A … jenom české???

Fienir

Charita, nadace pomáhá z cizího (z toho, kdo jim pošle prachy). Filantrop ze svého. U neziskovek je to horší, některé jsou užitečné, ale dnes se vynořují samé parazitické neziskovky, aby zaměstnaly lidi z humanitních nauk.

Dochy

Můj názor:

Filantropie je osobní (osobnostní?) charakteristika

charita – činnost či společnost jejímž cílem je pomáhat potřebným (chudým, nemocným,…)

nadace – sdružení založené pro podporu určitého cíle (dle wiki: sdružení majetku?). Může to být dobročinnost, ale také nemusí. Klidně podpora vědy z výzkumu (Nobelova cena)

neziskovka – společnost/sdružení nezaložené za účelem zisku. Obvykle za účelem podpory nějakého konkrétního zájmu skupiny lidí. (třeba i včelařský spolek)