Alesh

Je nějaké rychlostní omezení na cyklostezce?

A jak je specifikováno, kdo se tam může pohybovat? Je asi jasné, že na ní nemůže dvoustopé vozidlo nebo motocykl, ale co všchny ty elektronesmysly, co se v poslední době vyrojily? Různá ty jednokolky, koloběžky apod. Mnozí na tom lítají jak hovada a hned vedle je chodník, je to dost nebezpečné.

No, dobře, a jak je tam tedy přesně specifikováno, co může jezdit na cyklostezce?

Nejlepší odpověď
Kepler

Na cyklostezky i silnice smějí podle legislativy jen elektrokola, nebo i kola s pomocným spalovacím motorem, které nemají vyšší konstrukční rychlost více než 25 km/h. Jak je to s koloběžkami apod. přesně nevím. Jinak je to jen o ohleduplnosti. Pravidla o silničním provozu na cyklostezkách neplatí.

Další odpovědi
Výletník8

Pozor, není pravda, že by na cyklostezce neplatila pravidla silničního provozu. Zákon 361/2000 Sb. podle mě neobsahuje omezení rychlosti na cyklostezce. Smějí tam ale jen kola, ne motocykly, kterými jsou kromě jiného jednostopá vozidla s konstrukční rychlostí přesahující uvedený limit.

Vyhláška 341/2014 Sb. v příloze 12 části C bodu 8 vymezuje, kdy jde ještě o jízdní kolo (a tedy může tam, kam smějí bicykly, ale ne motocykly):
Jízdní kolo může být vybaveno dodatečně pomocným motorkem, jestliže

  1. bude nadále zachován původní charakter jízdního kola podle bodu 1 a 2,
  2. pomocný motorek bude přiměřeně plnit podmínky ustanovení § 19 zákona,
  3. jeho výkon nepřesáhne 1 kW,
  4. v případě použití spalovacího motoru, nebude mít takový motor objem válce nebo válců větší než 50 cm3,
  5. maximální konstrukční rychlost nebude vyšší než 25 km.h-1a
  6. montáž pohonného systému – motor, nádrž paliva nebo akumulátor na jízdní kolo, si nevyžádá zásah na jeho nosných částech.

Pokud vozidlo splňuje všechny výše uvedené požadavky, považuje se pro potřeby této vyhlášky nadále za jízdní kolo.

cukrar

Na cyklostezce platí stejná pravidla jako na silnici (vozovce), zákon 361/2000, dále vyhláška 294/2015, a dle potřeby i další zákony.
Rychlost vozidel na stezce je upravena v tomto zákoně.

led

„Rychlost není stanovena zákonem, ale i zde platí všeobecná povinnost ze zákona – rychlost jízdy musí řidič přizpůsobit zejména svým schopnostem, povětrnostním podmínkám a jiným okolnostem, které je možno předvídat; smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled.“
https://opavsky­.denik.cz/zpra­vy_region/na-cyklostezkach-se-muze-jezdit-jakkoli-rychle.html
Treba rozlíšiť aj, či ide o cyklocestu len pre cyklistov, alebo kombinovanú aj pre peších. Ak je samostatná časť pre peších, korčuliari jazdia po nej a cyklisti len po svojej časti. V prípade spoločnej, keď sa tam pohybujú cyklisti, peší a korčuliari musia všetci „kolesoví“ účastníci prispôsobiť svoju jazdu daným podmienkam a nevynucovať sa „právo silnejšieho“.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

cukrar

Na cyklostezce v obci se může jezdit jakou rychlostí?

Dochy

Podle mně max. 50
LED: nemyslím, že by někde bylo uvedeno, že na koloběžce (i elektro) se může jet max 25. Jde o konstrukční rychlost nebo maximální rychlost pro pomoc elektromotorem, kdy elektrocosi ještě nespadá do klasické kategorie motorových vozidel. Pokud na elektrokoloběžce nebo elektrokole cyklista svými silami vytáhne 40 budiž mu přáno, nikdo ho kvůli tomu nesestřelí (nebo by alespoň neměl)

led

U elektrokolobežiek ide o konštrukčnú rýchlosť hnacej jednotky.
Veľa týchto strojov má pri dobrej batérii aj 50+ km/hod a nie len ako je vo vyhláške 25 km/hod. Tieto údaje sú dávané pre rovinu a jazdca ťažkého 70kg takže ten kto má len 50kg má šancu ísť rýchlejšie ale obmedzenie vyhláškou nepovolí. Ja s mojou kolobežkou pri väčšej rýchlosti jazdím mimo cyklocesty a chodníku pre peších.

Dochy

Ty elektrokola mívaj omezení elktronicky. Při 25 (nebo jiné nastavené rychlosti) se vypíná pomocný elektromotor. Šlapačky dál fungujou, takže pokud má člověk dost sil, nebo jede z kopce, nikdo mu nezabrání jet 50.

Vím že to řešil kolega s koupeným elektrokolem. Nějakým programem kolo přesvědčoval že má menší kolečka než ve skutečnosti jsou, čímž změnil výpočet rychlosti a posunul tak právě to omezení,

led

Sú dva typy elektrodvojkoliek
sú asistenčné elektropohony, ktoré majú zabudovaný „merač rýchlosti“, kde pri 25–30km/h vypína motor a pri znížení tejto max.rýchlosti ho opäť zapína. Cyklista musí pri vyššej rýchlosti šľapať bez pomoci motora.
U elektrokolobežiek tento omezovač rýchlosti nie je a jej rýchlosť závisí od konštrukcie a sily pohonnej jednotky a výkonu accu a prirodze terénu.

led

Kepler elektrokolobežky sú v rovnakej kategórii ako elektrokola. Aj u nich platí maximálna rýchlosť na cykloceste 25km (aj keď niektoré jazdia jak aliendrone konštrukčnou rýchlosťou nad rýchlosť svetla, ale tie skôr patria na cesty alebo Mliečnu dráhu).

Alesh

@Kepler: Tak teď tomu fakt nerozumím. Píšeš, že dle legislativy (jaký zákon?) a na konci napíšeš, že tam pravidla silničního provozu neplatí. Probůh, čím jiným by se to tedy mělo řídit? 😉

cukrar

Alesh, to se asi nedozvíme. Nebo snad myslel jen některou část zákona 361/2000. že neplatí na cyklostezce.