zjentek

Je nějaká spojitost mezi volem a buvolem?

Zvířata- buvoli!

Nejlepší odpověď
Kelt

Oba jsou sudokopytníci, patří mezi turovité, mají rohy a jsou býložravci.

Další odpovědi
dudu

Vůl je vykastrovaný býk, buvol je ušlechtilé zvíře.

Drap

Jedná se o podobné zvíře. Bůvol je samostatný druh, vůl je vykleštěný býk tura domacího.

annas

buvol – buvol, buvolí. Stč. i bubal, buval, byvol. Z lat. būbalus z ř. boúbalos ‘buvol, antilopa’, zřejmě od boũs ‘dobytek’. V češtině. druhá část slova přikloněna k stč. vól ( :vůl).

vůl – vůl, volský, zhrub. volovina. Všesl. – p. wół, r. vol, ch. vôl, s. vô, stsl. volъ. Psl. *volъ nemá přesvědčivý výklad. Spojuje se s  :velký (srov. ř. mēlon ‘drobný dobytek’,jež souvisí s :malý), případně  :vole či  :valit, motivací těchto pojmenování by byla velikost, tloušťka tohoto zvířete.

Nelze vyloučit ani onom. původ (jako u  :býk, srov.  :volat) a koneckonců ani výpůjčku (srov. podobné výrazy v ural. jazycích – komi völ ‘vůl’, udmurtské val ‘kůň’

tur ‘druh přežvýkavce’. Psl. *turъ je příbuzné s lit. taũras ‘buvol, tur’, stpr. tauris
‘tur’, wal. tarw ‘býk’, umb. turuf, toru, lat. taurus, ř. taũros tv.
Východiskem je ie. *tƏuro-, jež se vykládá od *teu-‘nadouvat se, být tlustý’.

Na druhéstraně lze pozorovat překvapivou podobnost
se semit. slovy (ar. twr, aram.tōr, akkad. šūru), takže může jít o prastarou
výpůjčku ze semit. jazyků, či vůbec

J. Rejzek Etymologický slovník

Buvol = mohutjný býložravec, který je podobný domáci skotu.
Vůl = kastrovaný býk, který se užívá k tahu.
Původ slov můžete srovnat.

Kepler

Volové sedí v parlamentu a bůvol je vůl který dělá bů (bučí), když nesouhlasí s názorem jiného vola.