vas999

Je náhoda, že 1 litr destilované vody o teplotě 3,98 °C hmotnost přibližně 1 kg?

Nejlepší odpověď
Drap

Ne, neni to náhoda.

Další odpovědi
aliendrone

To když se ustanovovaly SI jednotky, tak se právě z toho vycházelo. Kilogram byl tehdy definován jako hmotnost jednoho litru vody (při její nejvyšší hustotě – tedy při 3,98°C a atm. tlaku 760mm Hg) Bohužel tlak je definován mimo jiné s pomocí jednotky hmotnosti, takže došlo ke „zpětné vazbě“ – tudíž se musel kilogram redefinovat – vyrobil se mezinárodní standard (etalon – podle kterého se kg definoval) od kterého se pak odvíjely národní kilogramy atd.

Teď někdy má dojít (možná už došlo) k redefinici SI jednotek za účelem zpřesnění a zobjektivnění.

Kepler

Kilogram je dnes definován jako hmotnost prototypu ze slitiny platiny a iridia, uloženého v Sevres u Paříže. Přesně jako metr, jak jsem se to učil někdy hluboko v minulém století. Absurdní! Budiž vědátorům odpuštěno, protože s novou definicí jsou fakt problémy. Ale fyzikální fajnšmekrové, už se blýská na nové časy: počtěte si: http://www.al­debaran.cz/bu­lletin/2008_28_­kil.php

Klaproth

Je to stejná náhoda, jako to, že onen litr je tisícinou metru krychlového.

Emefej

Jak říkal pan Lustig – „Inu, svět je malý a o náhody tu není nouze.“

Je náhoda, že jeden oběh Země okolo Slunce trvá právě 1 rok?

aliendrone

Tyo Keplere – to jsi už mohl rovnou začít těžit černé uhlí… 2008!!! ;) :)

Mimochodem – ti žabožrouti jsou NAPROSTO neschopní!!! Mají v úschově JEDINÝ/URČUJÍCÍ exemplář etalonu a ZTRATILI z něj už 50mikrogramů!!!

Až někdy za 100let dostaví ITER, tak se vsadím, že jediné co z toho poleze budou žabí stehýnka… chjo. :(

Kepler

Tak mají k tomu kilu ještě 6 dalších srovnávacích kopií, ale to je jedno, do konce světa to vydrží. Už slyším, jak se tiše blíží.

aliendrone

Neboj, to ještě nejsem já – copak nevíš, že Alieni nejsou vůbec slyšet? ;) :D :D

independent

Je náhoda, že 12inch je 1ft? A 100cm 1m?

vas999

12inch je 1ft, protože tak si to spočítali a poté zaokrouhlili. A 100cm je 1m, protože tak to bylo definováno.