TEREZA.B

Je na Měsíci slyšet zvuk?

Doplňuji:
Bohužel jsem spletla nominaci, správná odpověď je od arygnoce.

Nejlepší odpověď
dnb

Měsíc nemá žádnou atmosféru, tudíž zde nemůže být slyšet zvuk (stejně jako ve vesmíru). Zvuk se nese molekulami vzduchu či vody a tyto ani žádné jiné molekuly v meziplanetárním prostoru nejsou
Doplňuji:
(Omlouvám se, ale plácl jsem nesmysl. Věřte tedy odpovědi od arygnoce)

Další odpovědi
arygnoc

záleží na tom.

v pristávacom module áno (resp. v priestoroch s atmosférou [akú poznáme na zemi]).

pokiaľ by sa kozmonauti fyzicky dotýkali, istá možnosť prenosu zvuku je (okrem rádiového spojenia).

pomocou pôdnych mikrofónov je možné snímať napr. dopady telies na povrch (zvuk dopadu), mesačná hornina JE vodičom zvuku.

vo veľmi riedkej atmosfére mesiaca je prenos zvuku prakticky nemožný (fakticky iba veľmi veľmi veľmi nízkych frekvencií).

musíte otázku presne špecifikovať.
Doplňuji:
dodatok o atmosfére mesiaca:

Podľa analýz z roku 2013 má Mesiac veľmi riedku atmosféru (asi milión molekúl na cm3, čo je na Zemi považované za vákuum (zemská atmosféra obsahuje na úrovni mora 10 triliónov molekúl v cm3)), ktorú tvoria sodík, draslík, hélium, argón, neón, amoniak, metán a oxid uhličitý (zaznamenané boli ióny H+, He++, He+, C+, O+, Na+, K+ a Ar+).

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=Me­siac

anonym

V podstatě ne – atmosféra Měsíce je tak řídká, že vedení zvuku neumožňuje.

melanie

Ne

králjelimán

ne

arygnoc

dnb:

absolútne nesprávne.

molekuly hmoty (nie iba vzduchu) NIE SÚ nosičom zvuku, ale ich kmitanie, zvuk vzniká kmitaním hmoty, zhusťovaním a riedením prostredia, ktoré postupuje ako zvuková vlna (rýchlosť zvuku).
Zvuk sa šíri jedine v hmotnom prostredí. Z toho vyplýva, že vo vákuu nemôže nastať šírenie zvuku, pretože vákuum neobsahuje žiadne hmotné častice.
A Mesiac atmosféru MÁ, teda tam nie je vákuum (ktoré vlastne z fyzikálneho hľadiska ani neexistuje).

Zvuk je vlastne iba ľudský (zvierací) vnem kmitania hmoty, zmeny jej hustoty.