samicek333

Smrdí kanály, bude pršet…

Je to pravda? Často slyším, že pokud smrdí kanály, tak bude pršet. Stejně tak, pokud se zatáhnou sedmikrásky, tak prý bude také pršet. Je to pravda?

Nejlepší odpověď
Damiana

Ano, říká se to – Když klesá tlak, dostává se zápach na povrch. A je toho více.
Když z půdy začínají vylézat žížaly, které se nechtějí nechat zatopit, můžeme očekávat déšť. Také pijavice jsou neklidné a plavou na hladině, za to žáby jsou schované ve vodě. Ryby vyskakují nad hladinu vody. Včely nelétají daleko od úlu, případně se do něj rychle vracejí. Chybí ranní rosa, slunce a jeho okolí je při východu výrazně červené, naopak v noci je kolem měsíce patrný mlhavý prozářený kruh, takzvaný dvorec. Předchozí den jsou slepice venku i při setmění, holubi se koupají ve vodě a motýli mizí z luk, před deštěm se v předstihu schovávají. Psi a kočky žerou trávu. Slepice se popelí, probírají si peří, třepou křídly. Jestliže kohout začne kokrhat ještě před prvními paprsky, před rozbřeskem začne hustě pršet. Hmyz štípe a kouše více než jindy.
Pokles tlaku může být tedy předzvěstí blížící se fronty. Mlhy stoupají vzhůru z údolí, je jasně vidět daleko do dálky, není žádný opar, vše se zdá jakoby blíže. Na zdích, schodech, kamenech vyráží vlhkost. Zvuky jsou slyšet i z velké dálky, navlhlý vzduch je dobře nese. Mraky plují od západu, jihozápadu a severozápadu, jsou kupovité, baňaté a mají tvar velkých kopců. Mají-li kolem sebe zlatavý věnec, předpovídá to silný déšť s bouřkou.

Zdroj: http://www.hob­bystranky.cz/za­jimavosti/pred­povidejte-pocasi-podle-znameni-prirody

Další odpovědi
Drap

Ano je to pravda. Je to způsobeno tím, že před deštěm je nízký atmosferický tlak. Plyny z kanalizace v tom případě snadněji unikají na povrch.