tituly

Je na historickcýh předsudcích a stereotypech o ženách něco pravdy?

Když si tak procházím starší literaturu, tak se vlastně všechna díla shodují v určitých názorech na ženách. Od starověku po osvícenství z celého světa. Je jedno, jestli je to Sókrates (Platón) nebo Konfucius, Ježíš nebo nebo romanopisci, jestli je to filozofie, drama, historie, román, náboženství. Sdílejí takový společný negativnější pohled na ženy. A nemyslím tím jejich podřízenost (v patriarchátu), spíš takové chyby charakterových vlastností žen, v jejich chování a motivech.

Od žen už teď vidím jen feministické odpovědi, takže je mi jasné, „že to není pravda, a že jsou ženy nejskvělejší“ a že autoři těch děl byli „misogynisté“ (tolik, ze všedch dob a míst?).

Mě by hlavně zajímalo, zda není na každém šprochu pravdy trochu a jestli to neplatí i zde?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Kdyby na tom nebylo ani trochu pravdy, tak PROČ myslíš, že by podobné „postřehy“ vznikaly a tradovaly se? 😉 😁

SAMOZŘEJMĚ JE TO PRAVDA. To ale NIC NEMĚNÍ NA TOM, že jde především o interpretaci. Zejména u výsledků STATISTICKÝCH dat/údajů musíš být obzvláště OPATRNÝ! Nebudu sáhodlouze rozepisovat příklady, stačí se podívat kolem sebe. Dle vlády (a některých vymaštěnců) se máme čím dál tím lépe, mzdy i důchody nebýval rostou, ekonomika kvete, prostě ráj na Zemi. A SÁM VIDÍŠ PRAVÝ OPAK, takže tolik k té SPRÁVNÉ interpretaci (a její NUTNOSTI).

A i když nejde o exaktně kvantifikovatelné údaje to platí. Ženy obecně běhají pomaleji, než muži. Jsou ale ženy, které hladce zdrhnou 99.9 % mužům. Chris Evertová-Loydová např., kdyby něco. U obtížněji pojmutelných výroků je to složitější.
Žena NEVÍ co chce, ale NEDÁ POKOJ, dokud to nedostane!
Asi skoro KAŽDÝ muž ví vocogo (je to DOST na palici). 😕
Interpretace? Jasně že VÍ, co chce. Mužům se to tak sice může jevit, ale jen proto, že „něco nepochopili“. Např. to, že žena (DOBŘE vědouc CO chce) navíc k tomu ještě chce, aby na to „muž přišel sám“. Naivky! Spíš poteče voda do kopce, než „mi to dojde“! 😉 😁 😁

Tož asi tak, záhada se nekoná. 😄

Další odpovědi
led

Väčšinou tieto „múdrosti“ písali muži zo svojho hľadiska a morálky v ich dobe keď žena mala svoje miesto až za mužom.

Poznámka:
vaše slová Od žen už teď vidím jen feministické odpovědi už samé o sebe hovoria o vašom povyšovaní sa nad ženami.
Pre zaujímavosť, zoberte si napríklad prehľad tejto stránky za 1 týždeň a porovnajte si percentuálnu štatistiku kvality príspevkov mužov a žien. Nebudete na to potrebovať ani Sókrata, napriek jeho milovanej ženy Xantipe, ani starého Platóna (tu nechápem to vaše „zavretie do basy“ chudáka dedka Platóna v zátvorkách), dokonca ani Konfúcia.

Ametyst

Na žádném šprochu nemusí být vůbec nic pravdivého. Takové blbiny se neustále opakují bezmyšlenkovitě dokola. V době sociálních sítí, umělé inteligence a vlády Silicon Valley nad světem tahle stará omílaná hesla neplatí.
Co se týká žen, nevím. Jsou emotivnější. Nejsou tak velkorysé a nezapomínají křivdy. Chrání děti a rodinu. Mají mizerné lidské vlastnosti stejně jako muži.

elkon

Pravda je, že to ti lidé napsali. Zřejmě popisovali své zkušenosti z té doby, ale také třeba mohli použít fantazii.

aliendrone

Palce ženám (jejich odpovědím, i když si je NEZASLOUŽÍ!) jen proto, že jakožto ženy mají jistá nezpochybnitelná PRIVILEGIA (s mužsko-šovinistickém a sexistickém světě aliendrona). 🙂

Ale kvůli tomu chlapi nezáviďte. ono na ně dojde hned jak se vytáhne a zapne žehlička, muehehehe! 😉 😁 😁