Avatar uživatele
Fyzik amatér

Je možno vařit vodu ledem?

Je možno vařit vodu ledem? Myslím, že nemožné. Někdo tvrdí něco jiného. Tak jak?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? blesk26 před 5427 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Mandarinka

Když naplníme lahvičku do poloviny vodou a ponořme ji do vroucí slané vody. Když voda v lahvičce začne vřít, vyjměme ji z hrnce a rychle ji zazátkujme. Potom obraťme lahvičku dnem vzhůru a počkejme, až var ustane. Když pak polijeme lahvičku vařící vodou, voda uvnitř do varu nepřejde. Ale když položíme na dno obrácené lahvičky trochu sněhu nebo ji prostě polijeme studenou vodou, voda v lahvičce začne vřít. Sníh tedy dokázal to, co se nepodařilo vařící vodě!

Je to tím záhadnější, že lahvička nebude na dotyk nijak zvlášť horká, a přitom na vlastní oči vidíme, že voda uvnitř vře.

Celá záhada je v tom, že sníh ochladil stěny lahvičky. Tím se pára uvnitř zkondenzovala ve vodní kapky, a protože při varu bylo z lahvičky vypuzeno mnoho vzduchu, působí teď na vodu mnohem menší tlak. Je známo, že při menším tlaku vřou kapaliny při nižší teplotě. Máme tedy v lahvičce vodu, která vře, ale teplotu má nižší než 100 °C.

Jsou-li stěny lahvičky příliš tenké, může náhlá kondenzace par v lahvičce způsobit něco podobného výbuchu (imploze). Tlak vnějšího vzduchu není totiž vyrovnán dostatečným tlakem zevnitř a může lahvičku rozdrtit. Proto je lépe použít k pokusu kulovité baňky, aby vzduch tlačil na klenutý povrch.

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek