Fyzik amatér

Je možno vařit vodu ledem?

Je možno vařit vodu ledem? Myslím, že nemožné. Někdo tvrdí něco jiného. Tak jak?

Nejlepší odpověď
Mandarinka

Když naplníme lahvičku do poloviny vodou a ponořme ji do vroucí slané vody. Když voda v lahvičce začne vřít, vyjměme ji z hrnce a rychle ji zazátkujme. Potom obraťme lahvičku dnem vzhůru a počkejme, až var ustane. Když pak polijeme lahvičku vařící vodou, voda uvnitř do varu nepřejde. Ale když položíme na dno obrácené lahvičky trochu sněhu nebo ji prostě polijeme studenou vodou, voda v lahvičce začne vřít. Sníh tedy dokázal to, co se nepodařilo vařící vodě!

Je to tím záhadnější, že lahvička nebude na dotyk nijak zvlášť horká, a přitom na vlastní oči vidíme, že voda uvnitř vře.

Celá záhada je v tom, že sníh ochladil stěny lahvičky. Tím se pára uvnitř zkondenzovala ve vodní kapky, a protože při varu bylo z lahvičky vypuzeno mnoho vzduchu, působí teď na vodu mnohem menší tlak. Je známo, že při menším tlaku vřou kapaliny při nižší teplotě. Máme tedy v lahvičce vodu, která vře, ale teplotu má nižší než 100 °C.

Jsou-li stěny lahvičky příliš tenké, může náhlá kondenzace par v lahvičce způsobit něco podobného výbuchu (imploze). Tlak vnějšího vzduchu není totiž vyrovnán dostatečným tlakem zevnitř a může lahvičku rozdrtit. Proto je lépe použít k pokusu kulovité baňky, aby vzduch tlačil na klenutý povrch.