rob1

Je možné zpětvzetí souhlasu trestního řízení?

Dobrý den,
můj dotaz zní, zda je možnost zpětvzetí souhlasu trestního řízení pro obvinění z § 199 odst. 1, 2 písm. d. A pokud by takové právo poškozený neměl, jak tedy dosáhnout toho, aby obviněný byl zproštěn obžaloby?

Děkuji za odpověď

To, že by poškozená odepřela výpověď, by znamenalo co? Nemusí tedy vypovídat vůbec? Pokud taková osoba tedy tohoto práva využije, jak je potom tedy přihlíženo na ni a na zmíněný trestný čin a vlastně i na obviněného?
Budu moc rád za odpověď.

Nejlepší odpověď
klumprt

My jsme se tím zabývali už nedávno, viďte. Taková možnost není. Zdůvodňovat to zde nebudu, protože bych se opakoval.
Jediná možnost, jak může poškozený obviněnému pomoci, je odepřít výpověď, pokud jde o blízké příbuzné, manžele, nebo druha a družku. Lživě vypovídat nesmí, na to pozor.

Pokud někdo má právo odepřít výpověď, tak vypovídat nemusí vůbec. Tady jde především o výpověď svědka – poškozené, která je často velmi důležitým důkazem v trestním řízení. Ovšem není nezbytně nutná, může být kromě toho řada dalších důkazů, které budou k usvědčení stačit.
Na poškozenou se bude dál nahlížet jako na poškozenou a na obviněného jako na obviněného do doby, než vyšetřování skončí návrham na podání obžaloby nebo zastavením tr. stíhání.
Doufám, že zde neradím nějakému ubožákovi, který tluče ženskou. Bylo by slušné napsat, proč vás to zajímá, protože u tohoto zločinu jde o dosti hnusnou záležitost.

Další odpovědi
Klaproth

U paragrafu 199 se nevyžaduje souhlas poškozeného, tedy není co stahovat zpět. Odepřít výpověď, je za splnění zákonných podmínek, možné.