vasek85

Paragraf 180d

SYN DOSTAL POKUTU 30000KC ZA RIZENI VOZIDLA BEZ RIDICSKEHO PRUKAZU.TU NEZAPLATIL A 11.12.2009 BYL VZAT DO VYKONU TRESTU NA3 MESICE ZA MARENI SOUDNIHO ROZHODNUTI.PROSIM MOHLA BY SE NA TOTO VSTAHOVAT AMNESTIE 2010.A MOHL BY TREST BYT TREBA ZKRACEN.DEKUJI

Nejlepší odpověď
standa

Je to trošku složitější…

Důležité je za jaké trestné činy dostal tu pokutu:

  1. § 180d (řízení bez ŘP) + § 171 (maření výkonu)

…to v případě, že už ŘP předtím měl, ale dříve dostal zákaz a teď byl chycen

  1. § 180d (řízení bez ŘP)

… to v případě, že ŘP nikfy předtím neměl

Pokud to byl ten první případ, tak to nezaplacení pokuty je DALŠÍ maření výkonu úředního rozhodnutí a původní penežní trest se změnil na trest odnění svobody a přestože trestný čin dle § 180d vbyl v novém zákoníku zrušen a nahrazen přestupkem, tak ´díky´ tomu trestnému činu § 171 se trest určitě rušit nebude. Teoreticky by mohl být trest 3 měsíců lehce snížen, ale při této délce si myslím, že nebude. To záleži na soudci.

Pokud to byl ten druhý případ, tak odpadnul ten úvodní trestný čin ´maření´ a trestný čin ´řízení bez ŘP´ byl změněn na přestupek.
Teoreticky by měl být původní trest 30.000 Kč překvalifikován.

Ale nic to nemění na tom, že následně došlo k trestnému činu (který už platí), a to maření výkonu za nezaplacení pokuty…

Neumím odhadnout zda soudce dospěje k názoru, že by tento trest mohl být vzhledem k výše zmiňovaným změnám původního rozdudku, nějak přiměřeně snížen.

Každopádně by měl syn dostat od soudu dopis (snad do konce ledna), kde bude vše objasněno.

Ještě doporučuji, abyste využili svého práva a po půlce odpykaného trestu (tj. ke konci ledna) požádali o podmínečné propuštění.