paul1

Je možné, že přichází změna z patriarchátu na matriarchát?

Zdá se, že odmítání Istanbulského dohovoru, snahy o zrušení práva ženy na interrupci v některých státech, množství žen za volantem auta a na sedadle spolujezdce sedící muž a jiné příklady svědčí o tom, že pomalu, ale jistě dochází k zrušení patriarchátu. Údajně k nadvládě mužů (podle Angely Sainiové) došlo před několikatisíci roky, kdy do Evropy vtrhly euroasijské kmeny: Byly násilnické, vládli v nich muži a v podstatě vyvraždily původní obyvatelstvo Evropy. My jsme dnes jejich potomky.
Třena naši blízcí příbuzní – šimpanzi bonobo – dávají přednost samicím při vládě v kmeni, i když jsou fyzicky slabší jako samci.
Zdroj: Denník N , 18.4. 2023

Nejlepší odpověď
Drap

Myslím, že nikdo z nás se takové změny nedožije.

Další odpovědi
marci1

Možná je tomu tak a možná by bylo na světě klidněji, bez krvavých válek, diktátorů a totalitních režimů. V odkazu je zajímavý článek:

Matriarchát a patriarchát- jedná se o dvojí pojetí civilizace, o dva různé přístupy ke světu. Patriarchální, mužsky orientovaná společnost neustále vyzdvihuje a zdůrazňuje všeobecné samčí vlastnosti jako je síla, agresivita, násilí, moc, čin, apod. Z toho důvodu fungují pak tyto společnosti vždy z pozice hrubé síly, takže jsou to vlastně násilnické totalitní společnosti, kde hrstka mocných lidí-agresivních dobyvatelů vládne bezmocné většině. Pro žensky orientovanou společnost byly však odjakživa důležitější jiné atributy: péče o potomstvo, vzájemná spolupráce, příbuzenské svazky, individualita, svoboda jednotlivce, atd. Lépe než matriarchát se na tento typ předhistorické společnosti hodí výraz: mateřská společnost. Protože tyto společnosti, na rozdíl od válečnické zaznamenané historie, nikoho neutlačovaly. Vztahy v nich nebyly budovány z pozice hrubé síly, (vládnoucí pán-otrok) ale na základě rodových vztahů. Samičí princip chování je všude v přírodě založen na péči o slabšího, kdežto samčí princip na právu silnějšího. Pro přežití mláďat všech druhů živočichů na Zemi však byl a dosud je důležitější princip samičí. To platilo i pro člověka nejen na úsvitu jeho dějin, ale i mnohem později. Mateřské společnosti existovaly velmi dlouhou dobu: od dob zvířecích, po celý vývoj člověka, pak přes celou dobu kamennou (paleolit, mezolit i neolit), a vyskytovaly se v mnoha oblastech světa i v době bronzové a železné, dále v době starověké, středověké i novověké- a na některých místech světa se dokonce zachovaly ostrůvky původních mateřských společností dodnes. Čili mateřská epocha trvala přinejmenším 5 milionů let, kdežto historická totalita, kde menšina samozvaných vládců vládla většině porobených lidí, pouhých asi 6 tisíc let.
😄
https://kubata­.mozello.cz/4-demokraticka-prehistorie/

da ny

„Svět“ není „jen“ Evropa a Západ.
Ve 2/3 světa je žena méně než koza, velbloud nebo kráva….. tedy žádná či mizerná práva.
Patriarchát je mocný 😉
Zapomněl jste, že v matriarchátu jsou si všechny děti matky Země rovny (silný princip rovnosti)? 😉
V čem ji spatřujete, třeba u nás? V tom, že žena má na stejném pracovním místě, často nižší mzdu/plat?

. „Láska se zde nezakládá na zvláštních zásluhách, ale štěstí, jako cíli života. Ten tak získává nejvyšší hodnotu. V tomto systému je nejposvátnější vazba matky a dítěte. Nejhorším zločinem je tak matkovražda.“
Zaznamenal jste, kolik zhrzených partnerů dnes sáhne na život „ženy, ženy matky, matky svých dětí a i na jejich životy?

Ano, v západních společnostech jsou ženy všude, cpou se všude, jsou nuceny cpát se všude. Některé pro kariéru, jiné z nutnosti (pro nepřítomnost či neschopnost/ne­ochotu partnera).
Muži již nezajišťují ženu/rodinu, jak bylo v jistém čase obvyklé. Ženy se často živí samy i své děti (ze 2/3 většina samoživitelek).
Nejsou na partnerovi totálně závislé, což je a není výhoda.
Měli/(měly jsme povinnost pracovat (už za 1. republiky byly tábory pro „práce se štítící“).
Většině žen zůstala starost o domácnost, rodinný krb a plotnu, výchova dětí a ještě dřou v práci, jako koně. Mnohde za mrzký peníz (nižší než kolega).
Říká se tomu EMANCIPACE 😉 A co když je to JEN PRODUKT PATRIARCHÁTU? Který stále bezpečně vládne 😉
Ona zaměstnanec, doma děvečka. „On“ v hospodě nebo s lahváčem či petkami, usazený u TV/PC her, na gauči nebo na židli.

Zanyn

Bez ohledu na článek, souhlas. Všeobecná aktivita žen dosáhla vyšší úrovně než u mužů, což je vidět téměř všude od sportu až po politiku. Společnost začíná spíše připomínat včelstvo, zbývá jen ona včelí královna. Trubců ergo mužů co je připomíná je stále víc.