led

Je možné vrátiť sa do minulosti? Alebo sa minulosť opakuje?

Občas keď si čítam vo zväzku Pravda chudoby z roku 1925, musím neveriacky pozrieť na dátum tlače, pretože niektoré údaje v článkoch v spravodajstve, akoby sa odohrávali v súčasnosti. Ide tu o „nechcený návrat do minulosti, alebo podobnosť je čiste náhodná?“, akoby by povedal čitateľ scifi.

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, říká se že minulost se opakuje. Vývoj jde po spirále, znovu se opakují některé události nebo jevy, ale vždy o jeden závit výše.

Další odpovědi
annas

Není to někdy tak, že mladí se dívají do budoucností, ti starší se spíš vracejí do minulosti, protože víc srovnávají?

Přece do téže řeky je možné vstoupit, vždyť vše plyne. Řeka je stejná, ale voda je jiná.

Vplývá to z nahodilosti, protože současné podobné informace jsou důsledkem určitých jevů, které nemusely nutně být, ale nastaly, Je to dané objektivní skutečností, projevuje se zákonitě v daných současných podmínkách v souladu se zákony filozofie.

aliendrone

No ano, je to přirozený koloběh, který se stále opakuje, i když pokaždé jinak. (podobně jako roční období). Asi je to nějaká sociologická nutnost. Stát, říše vznikne, následuje bouřlivý rozvoj, pak krátká éra vrcholu slávy, poté postupná degradace přecházející v úpadek až ke konečnému zániku a na troskách vznikne něco nového.

K Edisonově tvrzení >>
Žádný nám známý poznatek nepřikazuje směr šipky času. Fyzikální zákony mohou fungovat „na obě strany“ a dost dobře NEVÍME PROČ čas jde z minulosti do budoucnosti. (i když mně osobně se líbí vysvětlení na základě zákonů termodynamiky)

Tvůj názor proč nelze cestovat do minulosti nemůže platit, pokud platí teorie relativity, která jasně říká, že minulost, přítomnost i budoucnost EXISTUJÍ pospolu (viz relativnost současnosti – ergo nic nikam nezmizí, nic se nerozváží) A protože zatím (ani po 100letech!!) ani NEJMENŠÍ náznak (až na samé hranice současných měření), že by neplatila – právě naopak každé přesnější měření a ověřující experimenty její platnost POTVRZUJÍ, je lepší se „držet při zemi“. ;) :D :D

Edison

Tok času se nevyvíjí po přímce, ale po spirále, jak píše Kepler. Navíc ta spirála nemá zcela konstatní průměr a k dokonalosti ještě se i spirála stáčí ve spirárách vyššího žádu. Typicky je to vidět na hodinkách, kde vteřinovka se otáčí kolem dokola, za ní se točí minutovka, takže ta vteřinovka, když objede kolo, tak se ve skutečnosti posunula o závit. Za minutovkou se točí hodinovka a tak dále a tak dále. čili spirála času se skládá z menších, někdy fluktuících spirálek až někam ke spirále tvořené zatím jakž takž známým plankovo časem. Ale k cestování: Nemožné. Jde o to, že prostor v daném čase disponuje určitou hmotou a energií. Pokud by došlo k cestování, nedojde pouze k otcovskému paradoxu, ale k rozvážení celé soustavy jak enerií, tak hmotou – což je mimochodem v podstatě totéž.

Mc Merkurion

… to máš jak s módou: … taky se vrací … akorát mládí ne …

Michala11

Kam se vracet? Opravdu existuje něco jako čas? Na vaší levé ruce je důkaz?!

led

annas, ano je pravda my starší, starí, ako strašne to znie .-( , máme možnosť porovnávať prežité osobné skúsenosti so súčasnosťou.
Práve pri čítaní dobovej tlače, kedy z kapitalizmu feudálneho štátu sa postupne prechádzalo na europsky kapitalizmus človek môže porovnávať podobné deje aj v súčasnom prechode z jedného zriadenia do druhého zriadenia. Veď, čo je v histórii človeka necelých 30 rokov, to je menej ako jedna kvapka rosy na rannej lúke na svahoch hôr. ako jeden lístok v jabloňovom sade…

Edison

Šipka času samozřejmě exisuje a skvěle ji vyjadřuje princip běhu času od uspořádanosti k neuspořádanosti. Teorie relativity, i když některé její projevy jsou snadno pozorovatelné v zásadě zůstává pouhou teorií. Z toho plyne, že pokud existuje něco, jako čas, pak plyne jen jedním směrem, ale nikoli po přímce (to je mimochodem to, co píšu). Tedy jestliže exististoval stav soustavy pořed určitým okamžikem, pak celkový průměrný stav soustavy se nemění. Jestliže ale vytrhnu část hmoty/energie a posounu nějakým způsobem zpět, dojde k zásadnímu paradoxu a kolapsu všeho.
Mimochodem co dokazuje tvrzení, že mezní rychlost je právě ta rychlost světla? A kde nám výpočty nedávaj smysl, začneme operovat s časem, místo toho, abychom připustili, že rychlost světla nemusí být mezní? Problém vidím v otevřenosti mysli a upoutávání se na jedinou předkládanou teorii.

aliendrone

K první větě >> no vždyť o tom PÍŠI! (viz termodynamika)

K >> „Teorie relativity, i když některé její projevy jsou snadno pozorovatelné v zásadě zůstává pouhou teorií. Z toho plyne, že pokud existuje něco, jako čas, pak plyne jen jedním směrem, ale …“

Co je to za argumentaci? Něco jako: „K snídani jsem měl vajíčka, takže Sparta vyhraje 3:0?“ ;) :D :D Z toho TVRZENÍ NIC NEVYPLÝVÁ, je to JEN tvrzení (nepodložené)!!

Ke zbytku odstavce – prostuduj lépe STR, čas NENÍ pro všechny stejný. Pro všechny je JINÝ (či každý má „svůj vlastní“)! ;) :) Když s jedním objektem máš společné „teď“, které máš ZÁROVEŇ společné i s jiným objektem, tak tyto dva objekty NEMAJÍ společné teď – jsou vzájemně ve vztahu minulost-budoucnst!! (lépe relativitu současnosti laicky vysvětlit neumím, sry) :)

Mezní rychlost dokazuje po teoretické stránce STR, po praktické stránce VŠECHNY experimenty, které jsem dosud provedli. To nestačí? ;) :D :D

BTW – chápeš vůbec, že připouštěním nadsvětelné rychlosti bys vlastně PRÁVĚ UMOŽNIL cestu do minulosti, kterou o trochu výše ZAVRHUJEŠ? ;) :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

led

Mc Merkurion, a potom, že človek sa mení, keď jeho činy sa po čase pod iným menom opakujú.
…mládi se nevrací? kdežeby, čím som staršia, tým viac pripomínam dieťa. Tak ako je to?

Mc Merkurion

… a to já vím, že než mně daj do futrálu, tak budu nosit pleny jak za mlada … a mimochodem, ženy nestárnou, ty zrají jak víno …

led

no vaša teoria, kiež by bola pravdivá, ale známy film Muži nestárnou (1942), ma presvedčuje o opaku. Tam jeden muž vystriedal 3 generácie žien jednej rodiny https://www.csfd­.cz/film/8503-muzi-nestarnou/prehled/