Boy 13

Je možné si vše, co v životě prožíváme, pamatovat?

Např. dnes je 2. 4. 2021, teď si řeknu, co jsem dělal 2. 4. 2020 nebo 2. 4. 2016, je možné si okamžitě na ten den vzpomenout, co jsem přesně dělal, říkal, v kolik jsem stával, co jsem snídal, s kým jsem mluvil atd.? A existují nějací lidé, co si pamatují veškeré obrazy a zvuky prožité ve svém životě a je to vůbec možné si pamatovat každý prožitý den přesně třeba i po 2 letech nebo 8 letech? Má na to lidský mozek ,,kapacitu"? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Schluker

Dokonala pamet je choroba, velmi vzacna, ale najdou se lide, kteri ji trpi. Vice na wiki (idealne v anglictine).

Zdroj: https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Hyperthyme­sie

Další odpovědi
Speed77

Nebylo by to žádnou výhodou. My musíme zapomínat, jinak bychom nebyli funkční, soběstační, schopni normálně žít, být zcela při rozumu,… Mozek třídí nedůležité informace (nebo ty, které mu tak připadají), paměť je tak kvalitní, jak moc se trénuje.
On to mozek v sobě stále všechno má, on nezapomíná. Ty vzpomínky, které si nejsme vědomě vybavit se ukládají do podvědomí (proto tvoří podvědomí největší část naší osobnosti, celý charakter, zvyky,… to vše je o paměti, ale z větší části té podvědomé/nevě­domé).
Jedná se ASI o eidetickou/fo­tografickou paměť. Ale pak je třeba rozlišovat zda má někdo eidetickou paměť nebo spíš velmi dobrou paměť – kdy si člověk snadno zapamatuje, co chce, dokáže si to uchovat, ale jinak taky zapomíná. Takový člověk není na úrovni Raymonda z „Rain mana” (a takoví lidé skutečně mají autismus, nízké IQ, sociální problémy – nemyslím finanční, ale vztahové a chápání různých společenských řádů, konvencí, funkcí,..). Já bych ale řekl, že eidetická paměť není totéž jako hyperthymesie. Je to člověk, který má spíš neuvěřitelně kvalitní paměť a může si vybavit snad cokoli, ale spíš jen informačně (hlavně zrakově) a nevnímá to najednou. Člověk s hyperthymésií to jakoby vše „cítí“ najednou a to doslova, protože to není jen informačně, ale i citově a smyslově. Je to skutečně spíš nemoc/porucha (ale eidetická paměť podle mě nemusí být). Ten má opravdu dokonalou paměť, která nic nezapomíná a stále to má na mysli. Řekl bych, že ten chlápek z Rain mana měl hyperthymesii a ne eidetickou/fo­tografickou paměť (jakože to není totéž).
U lidí s tzv. eidetickou pamětí navíc bylo dokázáno, že taky zapomínají a jsou schopni normálně fungovat, nemyslí pořád na minulost,a le dokáží plně žít přítomností. Oni si spíš jen doážou do detailu zapamatovat to, na co se soustředí, jejich paměť je samozřejmě celkově velmi kvalitní, dokážou si snadněji vybavit vzpomínky (než jiní lidé), ale ta paměť není dokonalá jako u hyperthymesie.

U lidí, kteří nezapomínají se celý mozek v podstatě neustále soustředí na tu paměť, na vzpomínky. Vše si ten člověk dokáže vybavit, jako by se to právě dělo. To je velký nápor na ten mozek, není schopen pak dělat a chápat jiné věci. Zapomínání je dobré. Paměť nejsou jen nějaké informace, ale taky pocity (smutek, deprese, stud, radost) a takový člověk s pamětí, která vůbec nezapomíná to má vše neustále smíchané, jakoby to všechno pořád cítil (ale on necítí/nevnímá vše stejně jako normální člověk, proto jsou mu i některé z emocí trochu cizí nebo se jinak projevují). Je to jako kdybys neustále vnímal/prožíval i ten nejhorší den svého života (kdy ti bylo opravdu na nic, kdy ti někdo třeba zemřel a ty ses to právě dozvěděl), takový člověk to cítí pořád, vybavuje si to (ale i všechno ostatní).

Ale vzpomínky se dají vyvolat i potom, co je člověk zapomněl.

jáára

Takhle asi ne, ale pamatuji si třeba čísla dokladů. Od první občanky, řidičáky, pasy… Úplně k ničemu mi to není.

elkon

Většinou si člověk pamatuje významné, nebo zlomové události. A také více události z mládí než ve stáří.

Ametyst

Určitě záleží na věku. Děti a mladí lidé mají výbornou paměť v porovnání se stařiky a stařenkami. Jenomže zase nedokážou tak dobře rozlišit, co je důležité si pamatovat, a co není. Velkou roli hraje i stres: ve stresu člověk zapomene i léta používané telefonní číslo nebo PIN. Kdybychom žili jednoduchý pomalu jdoucí život bez stresů, každá malá událost bude zapamatovatelná. V dnešní složité době s mnoha informacemi to možné není.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Speed77

Eidetická paměť se prý dá osvojit. Ale hyperthymesie ne (protože to je spíš porucha).
Když se dá naučit i extrémně rychločíst… jde jen o počet slov, které přečteme za sekundu, nakonec se dá za jeden doslova oka-mžik přečíst věta i odstavec. Společně s tím se lepší i paměť a uchovávání informací/textu. Když to spojíš ještě s velmi tvrdým procvičováním paměti, třeba si tu eidetickou paměť taky osvojíš.