VaclavZeman

Je mozne mit infarkt a mrtvici behem doby kratkeho typu?

Mel jsem tu nejakou absenci, nebot jsem prebyval v nemocnici. Mel jsem totiz infarkt myokardu. Pani doktorka mela dokonce obavu z toho, ze jsem prodelal i mrtvici. Ale to se nakonec neresilo. Misto toho jsem si ale v nemocnici bajecne popovidal se setrickami, ktere jsou vsechny z UA, a tak ovladali rusky jazyk, takze jsme mohli resit Putina a dalsi zalezitosti aktualni situace v ruskem jazyce. Dnes me propustili a vse vypada dobre. Ale divim se, ze je mozne miti infarkt a mrtvici tak brzo po sobe. Je tu nejaky medik nebo kdokoliv, kdo vystudoval lekarskou skolu vysokeho typu a osvetlil by mi to? Dekuju.

Odpovědi
Filip84

Vítej zpátky mezi živými! 🙂 Držím palce, aby bylo všecko v pořádku.

Na to není potřeba nějaké Hohe medicínské vzdělání:

Jak centrální mozkovou příhodu (lidově mrtvici), tak infarkt myokardu (lidově infarkt, nebo taky srdeční mrtvici) způsobuje to, že se přeruší přívod krve hlavní tepnou, no a nejčastější příčinou je nějaká krevní sraženina; s ohledem na to, co jsi popisoval, skrze Tvé stravovací návyky, hmotnost, etc., bych se opravdu divil, bylo-li by z tím (primárně) něco jiného, než krevní sraženina.

Krevní sraženiny, odborně tromby (odtud trombosa), prostě ucpou tu tepnu: v případě infarktu myokardu centrální koronární tepnu, a v případě centrální mozkové příhody mozkové tepny. No a pokud není mozek prokrvován odumírá, takže, ať už jsi prodělal „jen“ infarkt myokardu, nebo také centrální mozkovou příhodu, mozek nebyl po nějakou dobu zásoben krví a některé buňky odumřely. A proto teďka píšeš i namísto y. Ovšem mohu Tě ujistit, že laicky skutečně nepoznáš, způsobil-li to infarkt myokardu, centrální mozková příhoda, nebo klidně obojí najednou, či v krátkém sledu.

Mínilo se, že mozek není schopen žádné regenerace. Poslední výzkumy naznačují, že částečné regenerace schopen je, ovšem potvrzeno to ještě není (medicína je věda faktická).

Doufám, že to, na vysvětlení, stačí. 🙂

Standa Macík

Dobrý den,

já jsem infarkt prodělal před šesti lety a byl jsem po něm trochu mimo a mrtvičku jsem asi neměl. Takže možná máte to samé, do dvou měsíců by to mělo přejít. Jinak přeji brzké uzdravení, infarkt není zábava, hlavně budete teď muset pravidělně chodit na kardiologii a žít zdravěji. Držte se.

Standa Macík

cappuccino

Vitej zpatky, Vaclave, a premyslej o svem zivotnim stylu. Na nejake i nebo y se vykasli, my vime, ze jsi chytry kluk!
Gute Besserung!

VaclavZeman

Ono se ale o zmene zivotniho stylu lehce mluvi, ale tezko provadi. Ale i tak dekuju za hezka slova.

Darcy

úplně v pohodě můžeš mít obojí, protože infarkt může být předzvěst – může vést k mrtvici.
Laicky řečeno, srdeční kreč způsobí nedostatečné okysličení mozku a to může spustiť radu vecí od mrtvice ale třeba i epileptický záchvat.
Nevylučují se, spíš jdou tak nejak ruka v ruce za sebou.
Odsleduj si jak si na tom s pamětí, jestli Ti nedělá špatně světlo, lomené – probleskující světlo, jestli se Ti nepletou slova, nebo nemáš třeba tras rukou nebo světlé místa -že nevíš na co jsi kam přišel, třeba že zapomeneš nač si šel do obýváku, do lednice. Samo o sobě to neznamená nic, ale spolu je to dobrý ukazatel.
Taky si sleduj okysličení krvi – kup si oximetr, a sleduj si to. Kdyby se ti blbě dýchalo a modrali Ti nechty, volej někoho nebo sanitku, nepodceňuj to, nedělej machra.
A hlavne – vítej zpátky 🍾

VaclavZeman

Provedu, dekuju.

VaclavZeman

Stando Maciku, dekuju.

VaclavZeman

Dekuju, Filipe84.

VaclavZeman

No vidite, ja bych se ani nedivil, kdybych tu mrtvici opravdu prodelal. Ted to po sobe ctu a vidim, ze jsem dal spatne „i“ misto „y“, kdy podmet je vyjadreny v souveti. No fuj. Je to ostuda.

Darcy

píšeš jak já 😂 Slováci by řekli, že píšeš jak Maďar 😁