hippeace

Je možné dát staré autodíly na výkup do šrotu? A jak?

Lze staré autodíly dát do šrotu na výkup? A je lepší je rozebrat na železo a zbytek a umýt nebo je to moc práce za málo přidané hodnoty? Jaké mate zkušenosti?

Nejlepší odpověď
Filip84

Kromě carrosserie (případně chasis) může na šroťák všecko. Carrosserie musí na ekologickou likvidaci. Nebo musí… Nemusí, ale je to pak lehčí to auto trvale vyřadit z evidence. Jinak bude muset proběhnout správní řízení, kde se bude dokazovat, co že se s tím autem opravdu stalo.

Normální šroťák Ti celé auto nevezme. Jednotlivé díly ano, většina Ti, třeba, vezme celý motor, i s provozními náplněmi, těsněními, atp. Vezme, ale proděláš, protože oni umí zvážit jenom kus. Odečtou Ti provozní kapaliny, těsnění, něco Ti odepřou za tu rachotu s tím, a pak Ti navrhnou nějakou cenu za kilo, která bude odpovídat jejich představě, kolik je v tom, asi, oceli, hliníku a mosazi. Když to rozebereš, ocel zvlášť, hliník zvlášť, mosaz zvlášť, atp., dostaneš větší peníz.

Mýt to opravdu nemusíš. Samozřejmě olejovou vanu, nebo tak něco, hoď do ředidla, bensinu atp., ale ono to jde potom beztak do pece na roztavení, takže to čisté být fakt nemusí.

Autobaterie vykupují výkupny, poměrně slušně za ně platí.

Obecně se, spíš, vyplatí, když už, to auto odborně rozebrat na díly, ty které jdou, tak prodat, a pak ten zbytek odvést do zařízení k ekologické likvidaci. Oni Ti i za ten zbytek něco dají, když to tam dovezete sami. Kolik? To už se musíš zeptat, ono záleží na tom, jak moc auto tam dovezeš (říkám: carrosserie tam musí vždycky, i když je to hodně oceli!), a co to je za auto.

Další odpovědi
Drap

Samozřejmě , přivezeš do výkupu, oni zváží a pošlou ti na účet peníze. Musíš mít občanku a číslo účtu. Pokud budou jednotlivé kovy roztříděné, dostaneš víc. Každý výkup má svůj ceník, najdeš si stránky příslušného výkupu a tam se dozvíš, zda se vyplatí třídit neb ne, Většinou se nevyplatí jednotlivé díly rozebírat.

elkon

Jednotlivé součástky ano, ale nesmí to být rozebraný autovrak. To podléhá ekologické likvidaci. Není možné auto rozebrat na náhradní díly, tak jak to bývalo v minulosti.