hapiky

Je možné, aby mozek rozhodl za nás dříve, než si to uvědomíme?

Představa, že mozek rozhoduje za nás, ještě než si to uvědomíme, je uklidňující.(nez­námý autor)

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, říká se tomu instinkt, případně automatické podmíněné chování. Občas zachraňuje život v situacích, kdy si nemůžeme dovolit nějaké dlouhé přemýšlení.

Další odpovědi
dudu

Většinu informací a rozhodnutí zpracovává mozek bez našeho vědomí. Např. takto řídí a kontroluje všechny orgány těla a našemu vědomí předává jen data o mimořádných událostech, např. prostřednictvím bolesti o vzniku zánětu slepého střeva. Pokud se více seznámíš s dovednostmi lidského mozku věř, že budeš velmi udiven a zůstaneš v pokoře.

Michala11

To je snad normální. Až po základním stanovisku přichází další hlediska jako otázky morálky, prospěšnosti a rizika… Konec konců ten mozek je náš:) to rozhodnutí neděla nikdo cizí.

klumprt

Já jsem kdesi četl, že není možné, aby hráč baseballu na pálce pouhým použitím svojí nervové soustavy a elektrochemických impulsů dokázal očima zaznamenat pohyb míčku, předpovědět jeho dráhu (docela složitý výpočet, pokud by se obraz z nějaké kamery svěřil počítači) a vydat povel rukám svírajícím pálku, aby vedly úder v přesné výši a trefit míček tak, ab odletěl co nejdál.
Pamatuji se, že autor toho článku hledal vysvětlení kdesi v intuici, předtuše nebo čemsi podobném. Já si spíš myslím, že mozek bez našeho vědomí vyhodnocuje už i postoj nadhazovače a to jak vede pohyb házející ruky. Trénovaný a dobrý pálkař dokáže zahájit příslušné „výpočty“ včas a dokáže míček trefit, aniž by si uvědomil zlomek toho, co jeho mozek právě provedl.

zjentek

Po předchozích mnoha letech praktikování ninjutsu mohu jen potvrdit- ano, je tomu tak. Ovšem představa to příliš uklidňující není, zvláště když si plně uvědomujeme nedokonalost platných zákonů v plném znění.

Kura

Rozhodně velké ano, proto někteří jedinci například mluví dříve než přemýšlí o tom o čem mluiví. Prostě jejich mozek automaticky reaguje, aniž by to konzultoval se šedými buňkami okolo.

😁

annas

Neuvedl jste zdroj, z něho otázka pochází. Doplňuji jej.

http://internet­week.cz/zajima­ve-myslenky/8-velkych-filosofickych-otazek-ktere-asi-nikdy-nevyresime

Jde o jednu z filosofických otázek, které jsou podrobně vysvětlené v odkazu.

Plyne z toho, že tyto otázky nikdy nevní možné vyřešit.

"Naše vědomí, city, myšlenky působí zpětně na realitu způsobem, který může mít pozoruhodné výsledky. Jde jen o to uvědomit si, že vědomí je propojené, a problémy jsou řešitelné.

Vznilká iluze hmoty,. která není fyzická.

Článek prezentuje vědecký důkaz, který jasně ukazuje, jaká jsou spojení mezi vědomím a tím, čemu říkáme realita, a jak už není možné to dále popírat."

--
Jinak mozek věří představám, neumí rozlišit představu od reality. Dá se říct, že emoce prožíváme hned, ale i později, když ty první odezní. Mozek si myslí, že je to skutečné, že nejde již o představu a spustí je. Projeví se to io ve fyzické rovině, zvláště když jde o ty negativní.

Neříká se, že na co myslíš, tím se stáváš? Proto záleží na tom, jakým způsobem myšlenky zaměřujeme. My si vytváříme svou realitu., samozřejmě mozek nám v tom pomůže..

Nedávno jsem četla v časopise Sféra,. který odebírám,.

Michala11

Klumprt: to je teorie o tom, že pálkař na okamžik vidí do budoucnosti…

hapiky

dudu: Všeobecně máš pravdu. Jenže řeč byla o o těch rozhodnutích, které člověk dělá sám, ale mozek je rychlejší.

dudu

Lapidárně řečeno, my vlastně vůbec nevíme podle jakého programu mozek funguje a jestli to co nám promítá do vědomí je vůbec realita.

dudu

Neuvažuješ logicky. Vždyť mozek je s lidským tělem v symbióze a bez „zadání impulzů“ si ani neprdneš, natož bys dělal cokoliv jiného. Do vědomí často „pouští“ jím upravenou realitu a mění rychlost vnímání vnějších událostí, např. pokud hrozí nebezpečí smrti. Sám jsem to zažil při havárii na motocyklu když náhle vše okolo začalo probíhat zpomaleně.

annas

Ad Hapiky,

ale odkaz na neznáméh autsora jstse neuvedl. Jde zřejmě o slova z článků,. která jse objevují na netu.

annas

Odkaz na články.

https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-d&ei=LKqYXJOO­GoeFjLsPiqCu-AQ&q=mozek+roz­hoduje+za+n%C3%A­1s+d%C5%99%C3%AD­v&oq=mozek+roz­hoduje+za+n%C3%A­1s+d%C5%99%C3%AD­v&gs_l=psy-ab.12...7252.7252­..9558...0.0.­.0.105.105.0j1­......0....1.­.gws-wiz.154Lz88EItQ