Avatar uživatele
Zlatý

Je množství 14. miliard tun ledu, roztajívších za tento čtvrtek v Grónsku, pro led v Grónsku celkově zanedbatelné?

Roztajívší led! (;

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Ano je to zanedbatelný množství ROZTAJÍVŠÍHO ledu :-)
Co svět světem stojí, bývá teplejší a chladnější období. Nechci bagatelizovat, že se k přírodě chováme jako čuňata, plasty v mořích, v lese, pesticidy ve studni, rozorané meze, vykácené pralesy a letecky dopravované ovoce z Brazílie, ale tohle konkrétně je blbina. Grónsko, Greenland, v nedávný době zelený ostrov a my budem štkát nad rozputěnou ledovou krustou, co tam je posledních 500 let.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Samozřejmě, že toto množství není zanedbatelné. Oteplování mění krajinu:
https://zpravy.aktualne.cz/…
Jestliže se do řečiště Golfského proudu dostane větší množství studené vody právě z těch grónských ledovců, tak to bude mít nějaký efekt na klima v Evropě. Budou se velice rychle za sebou střídat extrémy.
Největší ostrov světa z asi 80 procent pokrývá led. Podle vědeckých odhadů, jen tání ledu v Grónsku přispělo ke zvýšení hladiny světových moří od roku 1972 o jeden a půl centimetru.
https://tn.nova.cz/…
Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC) upozorňuje, že do konce tohoto století hladina moří vlivem tání ledovců stoupne o metr. Zdá se to málo, ale pro miliony lidí tenhle metr může znamenat katastrofu. V případě, že by pak roztály veškeré ledovce, hladina vod stoupne o neuvěřitelných 65 metrů. Světová mapa by se absolutně změnila. Miliony lidí by byly nuceny opustit svoje domovy, zmizela by celá města, zanikly by velké zemědělské oblasti. Z Evropy, jak je z videa patrné, by na tom nejhůře bylo Nizozemsko, které by přišlo o velkou část území. Benátky, Kodaň, Londýn, Barcelona, všechna tato města by byla zaplavena. Podle simulace na videu bychom sice v Česku byli v suchu. Dá se ale očekávat, že i nás by se vzhledem k masivnímu stěhování národů velká záplava dotkla.
https://www.extra.cz/…
:-))


Avatar uživatele
Zlatý

Bylo by to zanedbatelné kdyby to bylo jako dříve vratné. To ale bohužel už mnoho let není .


Avatar uživatele
Zlatý

Z krátkodobého hlediska to pro Grónsko i zbytek světa není příliš významné, ale pokud by během pár staletí roztál všechen Grónský led, následky by byly nedozírné. Jak píše marci, Golfský proud by přestal existovat a s ním i mírné klima severní části Evropy. Hladina moří by stoupla tuším o 7 m, mapy souše by se podstatně změnily. Benátky, New York, Florida - všechno by bylo pryč.


Avatar uživatele
Bronzový

Obyčejný člověk musí být pořád částečně vystrašen, poté se lépe ovládá

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 1000
Zlatý annas 765
Zlatý Kepler 544
Zlatý beer 514
Zlatý hanulka11 447
Zlatý mosoj 443
Zlatý marci1 361
Zlatý www 357
Zlatý gecco 235
Zlatý Lamalam 207

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.