postcd

Je levnější přivést k varu litr vody elektrickou varnou konvicí, nebo na plynovém vařiči?

když se počítají průměrné ceny a plyn napevno přivedený do domu

Odpovědi
Kepler

Pokud ohříváš v konvici elektřinou za nízký tarif, pak to vyjde přibližně na stejno jako plyn. Jinak je elektřina několikanásobně dražší.

Dochy

Těžko říct bez měření. A nevím že by to někdo opravdu měřil. Přikláním se ke Keplerovi, domnívám se že běžné tarify elektřinu dost znevýhodňují.

Je pravda že rychlovarná konvice bude mít trochu menší ztráty uniklým teplem, zas pravděpodobně musí prohřát trochu víc hmoty (topné těleso a konstrukce dna) a toto teplo pak uteče pryč. Přestože v tomto asi bude elektřina lepší, jsem přesvědčen že to nevyrovná hendikap v cenách energií.

A považuji to za logické. Elektřina se (u nás okrajově) vyrábí i spalováním plynu. Účinnost výroby je tak max. 30% a pak to ženete distribuční soustavou s dalšíma ztrátama. Někdo to větší množství plynu zaplatit musí 😉

mosoj

Tak ono záleží jak drahý máte tarif.

Pro porovnání uvádím moje loňské tarify i s DPH :

1 kWh – plynu stojí 0,800 Kč
1 kWh – elektřiny 1,600 Kč

Elektřinu i plyn musí k vám někdo dopravit. Ceny i s dopravou jsou potom :
1 kWh – plynu stojí 1,20 Kč
1 kWh – elektřiny stojí 4,30 Kč

Potom se přičítají ještě paušální platby, které nejsou vázány na spotřebu, ale platí se měsíčně ať máte spotřebu jakoukoliv.

Nicméně je jasně vidět že elektřina je 3,5 x dražší.

U elektřiny je porovnáván denní tarif (VT). Nízký tarif každý nemá a určitě na něj při vaření nebude čekat. S pračkou je to jiná.

anonym

Levnější je elektřina protože zde nejsou veliké ztráty, ale pro dlouhodobé vaření potravin ve vodě je lepší zase plyn.