Tomas15

Je lepší u motorky chlazení vzduchem nebo vodou?

Odpovědi
huxa

Lepší je relativní pojem…

Vodou to lépe chladí, ale nač potřebovat hodně chladit motor, který nepotřebuje hodně chladit? To je něco, jako si dávat na nepřetaktovaný procesor u notebooku vodní chlazení, super, dobrý, ale na co?

gepik

Podle toho, co požaduješ. Vzduchové jsou robustnější, levnější. Vodní složitější, zato výkonnější.

ponovotny

dnes je moderní a běžnější voda(myslím ale, že za tím je zájem výrobců prodávat). Voda je složitější a tím může být problematičtější( většínou však problémy nejsou). Mimo jiné záleží na tom, na co motorku uvažuješ. Pokud budeš uvažovat silnici, tak je ti fuk, že s sebou vozíš vodu. Pokud bys uvažoval enduro, je otázka jestli vodu(kila navíc) zbytečně vozit. Taky se na to můžeš koukat skrz značkovost- značkový motor bude jistě super i na vzduch. U nějaké číny je možná lepší uvažovat o vodě.

mojitek

Ano,to je právě relativní pojem"co je lepší".Vzducháč je levnější a nenáročnější na údržbu,ale pokud skejsneš někde v koloně,tak se válce neochlazují(ne­proudí vzduch na ně) a je možnost přehřátí a přidření. Vodníkem tyhle starosti odpadají,navíc je možnost vyšších otáček a na delší dobu než u vzducháče.Ale s těma kolonama-myslím,že u mašiny se nemusí řešit kolony,prostě se jede mezi auty a je to 🙂