Asker1144

Je lepší si knihy kupovat, nebo si je půjčovat?

Dobrý den, mám takovou otázku ohledně knih, konkrétně beletrie (romány, detektivky, thrillery atd.) Co si myslíte, je dobré si knihy kupovat a vlastnit je? Mít je pěkně usazené ve své domácí knihovničce, kdykoli se moci k nim vrátit, přečíst znovu, mít radost z toho, že kniha je jenom moje a nikým jiným přede mnou nebyla čtená. Nebo si je půjčovat z městské knihovny, s tím, že je omezená výpůjční doba, musím ji vrátit do přesně stanoveného termínu, přede mnou už ji několik lidí mělo, četlo, sahali na ní a především není moje. Já to mám tak, že si knihy kupuji, nevím, neměl bych takový požitek si číst knihu, kterou už přede mnou někdo měl, je ohmataná a nedejbůh třeba i politá, nebo natržená, to taky nemám rád, že někteří lidé zachází s knihami nehorázným způsobem. Jak to máte vy, co je podle vás lepší? Moc vám děkuji za vaše příspěvky. Přeji krásnou neděli u dobré knihy.

Odpovědi
quentos

Kupuji i půjčuji

Už léta mám pořád co číst i bez knihovny: kromě vlastních knih si čtivo půjčuju od příbuzných (zejména maminka má knih, že to stačí na několik životů).

Drap

Kupuji i půjčuji

..

Lgee

Půjčuji si knihy

Hlada

Půjčuji si knihy

Beletrii si jen půjčuji. Služby knihovny jsou už tak dokonalé, že nevidím žádný důvod takové knihy kupovat. Dřív jsem kupoval servisní manuály k autům a elektronice, ty se ale teď dají sehnat v elektronické podobě, takže papírové knihy už nekupuji žádné.

Kelt

Kupuji i půjčuji

Některé knihy si půjčuji, některé kupuji a další si beru z knihobudky. Měl jsem knihy, které jsem dal do knihobudky a mám pocit, že některé se tam objevují a já si je znovu půjčím. Nemám označené, zda to byly ty moje knihy. Některé knihy jsem si naskenoval, než jsem je dal do té knihobudky. Když mám zájem o konkrétní knihu, tak si ji vypůjčím v knihovně, nebo koupím, či vezmu v knihobudce. Vše má své výhody a nevýhody. Mnohokrát jsem si prodlužoval v knihovně dobu, abych knihu měl ještě déle a některé knihy, které jsem měl, jsem neotevřel skoro 30 let. A to mi říkali, že mne víc zajímají knihy než baby. Tady nemohu radit. Mám knihy vlastní, naskenované, vypůjčejné a z knihobudky. Ale podle jakého klíče, to nevím sám.

Rocker

Kupuji i půjčuji

Ametyst

Kupuji si knihy

Brzy s tím ale přestanu. Dávám knihy do knihovniček na nádražích, a těší mě i jen vybírat doma, které odvezu.

paul1

Kupuji i půjčuji

Něco málo knih jsem v posledních letech koupil. Hodně jsem jich dostal (narozeniny, jmeniny, vánoční svátky). Chodím i do obecní knihovny, ale jen zřídka. Knihy i půjčuji, ale už méně, o některé jsem totiž v průběhu let přišel, když jsem je půjčil lidem, co si takhle budují svoji vlastní knihovnu:-).
Pár knih jsem dal do skřínky u Obecního úřadu, kde máme „Veřejnou knihovnu“.

ZuzanaNa

Půjčuji si knihy

Protože nemám ve svém pokojíčku tolik místa na nové knihy a navíc ušetřím peníze…

zjentek

Do knihy se otiskne duše prostředí ve kterém se déle nacházela a ve kterém „rostla“, není nad to zalistovat knihou z knihovny svého dětství (rodičů, prarodičů) zhluboka přičichnout a vrátit tak na malou chvíli čas jinak hluboko zapadlý ve vzpomínce. Děkuju.

elkon

Špatná anketa, která neumožní vyjádření. Jsou knihy, které chce mít člověk doma, pak jsou knihy, které stačí půjčit a dál jsou knihy o které nikdo ani „nezakopne“.