JájsemRaibek

Je lepší používat sluneční brýle nebo je oko člověka na slunce přizpůsobeno?

Domnívám se, že pokud oko překryji tmavým sklem brýlí, tak je oko víc namáháno. Pokud se nedívám přímo do slunce, ale za slunečného počasí vyjdu ven bez sl. brýlí, tak oko normálně vidí a nemusí překonávat ta tmavá skla.
Nejde mi o UV záření, jde mi jen o „hodně světla“.
Co na to odborníci? Je lepší hodit ven jen tak nebo ve slunečních brýlích?

Nejlepší odpověď
marci1

Oční lékaři shrnují důvody, proč nosit sluneční brýle, do dvou kategorií: zdraví a komfort. Ze zdravotního hlediska je třeba chránit oči, víčka a pokožku kolem očí před UV zářením. A co se týče komfortu, jistě sami uznáte, že je mnohem příjemnější skrýt svůj zrak před ostrými a oslňujícími slunečními paprsky za tmavou clonu brýlí.
Slunce je zrádné i pro oči.
Sluneční záření se skládá z infračervených, viditelných a ultrafialových (UV) paprsků. UV záření má vlnovou délku kratší než viditelné světlo, a tak jej vlastně nevidíme. Přesto ale mohou tyto paprsky způsobit závažné poškození buněk a tkání. Orgánem, který je na UV záření velmi citlivý a kterému hrozí poškození slunečním světlem v první řadě, jsou lidské oči.
Chraňte se před UV zářením.
Sluneční brýle představují ideální ochranu před ultrafialovým zářením. To může způsobit šedý zákal (kataraktu), který je celosvětově nejčastější příčinou slepoty. Hrozí také velmi bolestivé spálení struktur oka – rohovky, spojivky a sítnice –, které sice obvykle opět bez následků zmizí, ale je velmi nepříjemné.

https://www.u­lekare.cz/cla­nek/slunecni-bryle-vykrik-mody-nebo-nutne-kazdodenni-vybaveni-17136

Další odpovědi
Drap

Je lepší v mnoha případech používat sluneční brýle. Oči tím netrpí.

Kepler

Na běžnou intenzitu slunečního záření oko přizpůsobeno je tím že se značně zúží zornice, a to i v létě. Za určitých podmínek však může dojít i k zánětu spojivek nebo sněžnou slepotu, pokud oko není chráněno, např. na sněhových polích, nebo plážích s bílým pískem. Dokonce i Eskymáci si chránili zrak. Sice ne klasickými slunečními brýlemi, ale něčím, co propouštělo světlo úzkou štěrbinkou.
http://jakzlep­sitzrak.cz/pred­chudce-derovanych-bryli-najdeme-u-eskymaku/

Edison

Tomu, co popisuje Kepler u eskymáků a horolezců se říká sněžná slepota. Oproti slunešnímu záření má jednu podstatnou nevýhodu: Do oka dopadá jako intezivní rozptýlené světlo a to ze všech stran. Z toho důvodu je možné si všimnout, že horolezci pouřívaji ochranu i ze stran brýlí, nad zorníkama a na nosovce…

Ke slunečním brýlím: U nich je naprosto nutný kvalitní UV filtr. A to proto, že při použití slunečních brýlí je zornice více roztažená a oko je tak méně chráněno před UV zářením.