Kazatel

Je lepší platit vyšší zálohy, nebo s penězi rok svobodně hospodařit a zaplatit je až při vyúčtování?

Nejlepší odpověď
led

Pri premenlivosť cien, keď chlieb je dražší, kto zaručí, že pri vyúčtovaní budem mať dosť peňazí zo stále hodnotou nižšieho dôchodku. Radšej si odpustím malú čiastku a dvihnem si zálohovú platbu. Ak by som platila presne podľa výmeru, pri súčasnej inflácii budem mať dosť na účte, aby som ušla exekútorovi? Pri mojej zvýšenej zálohovej platbe, prípadný nedoplatok by bol len pár korún, ktoré sa dajú vyžobrať na ulici za jeden deň. Častejšie však pri vyučtovaní ma vždy milo prekvapí preplatok platieb za byt, poslaný na môj účet. A cítim sa bohatá, aj keď to nie je pravda.

Další odpovědi
Dochy

Nelze jednoznačně odpovědět. Lidé, co mají problémy s penězi (tedy s jejich trvalým nedostatkem) by měli platit zálohy spíše vyšší, protože jedna nečekaně vyšší platba je může položit. Lidem, co si udržují dostatečnou rezervu, to může být relativně fuk. Pokud mají nějakou rozumnou možnost aktivního zhodnocení, bylo by pro ně lepší platit menší zálohy. Ale většina lidí prachy zhodnotí maximálně na spořícím účtu a za ten rok mohou vydělat tak maximálně 200,=. Tak je pak otázka jestli jim stojí za to to vůbec řešit.

df

Když je velká inflace, tak je lepší to platit později

zjentek

Je to stejná rovnice, jsou to prachy v řiti!

Alesh

Je úplně jedno jaká je inflace, jde jen o to, jestli dokážeš ty peníze co případně zaplatíš později nějak zhodnotit, a zda má vůbec smysl se tím zabývat s ohledem na výši a čas. Každopádně pokud jsi na nich schopen udělat jakékoli kladné procento, tak se ti vyplatí mít malé zálohy a pak to na konci doplatit, protože to, co nedáš do těch záloh můžeš zhodnocovat. Např.:

  1. situace: záloha: 2000 Kč měsíčně, doplatek na konci roku: 0 Kč
  2. situace: záloha: 500 Kč měsíčně, doplatek na konci roku 18000 Kč.

V obou případech zaplatíš stejnou částku (24000 Kč), pro jednoduchost předpokládám 12 záloh, i když většinou bývá záloh 11 a pak vyrovnání, ale to teď není podstatné. Podstatné je to, že tak či tak nakonec zaplatíš v sumě stejnou částku, akorát v tom druhém případě, si můžeš dávat např. na spořicí účet o 1500 Kč měsíčně víc, což ti pří 5 % úroku, udělá cca 5,3 Kč měsíčně, za rok, když každý měsíc dáváš na víc těch 1500 Kč na ten 5% úrok ti to hodí něco přes 400 Kč.
Čili je výhodnější, mít co nejnižší zálohu, ale být připraven na vysoký doplatek (což taky každý nedokáže), při dnešních úrocích, jak vidíš, se na tom dá pár stovek vydělat.

elkon

Je to každého svobodné rozhodnutí.