Kryšpín

Je lepší bydlet v maringotce, neb hypotéka?

Dostal jsem dotaz od mladoše 20 let, máme zájem se osamostatnit, makám v montovně za dvacet, přítelkyně v marketu za patnáct. Mám zakoupit maringotku bydlet jako komediant, šetřit do budoucna, nebo si vzít hypotéku na 20–30 let, zakoupit byt, koupit domek ap., co je lepší? Mama domov prý nefunguje, jak se má rozhodnout?

Nejlepší odpověď
Drap

To musí každý zvážit zvlášť, podle svých ambicí, snů a přání. Obojí má své výhody i nevýhody. Neni universální odpověď

Další odpovědi
Slecna 007

Těžko se osamostatní, když se ve dvaceti ptá táty, jak si zařídit život.
Navrhni mu ať jde do maringotky a po čtvrt roce ať si položí stejnou otázku znovu.

anonym

Já osobně bych volil hypotéku, jsou mladí a mají čas ji splatit. Otázka je, jestli na ni dosáhnou. Maringotka je taky řešení, ale jen na chvilku, přijdou děti atd.

Kepler

Myslím si, že vzít si hypotéku by bylo lepší řešení, pokud byste to finančně zvládali. Musím ale upozornit na jedno nezanedbatelné riziko. Např. můj brácha postavil vlastníma rukama krásný domek a pak začaly problémy: jeho zaměstnavatel přestal řádně vyplácet výplaty, protože se za krize dostal do finančních problémů. Skončilo to tak, že domek musel prodat, aby tu hypotéku mohl splatit. Takže by to vyžadovalo mít jistotu zaměstnání a příjmů, jenže kdo ji dneska má?

hapiky

Viděl jsem zateplený Mobilhome, poměrně dosti slušné bydlení, je ale dražší než maringotka. Dá se však později prodat a peníze použít na koupi bytu. Jakási výhoda je, že v případě finančních problémů (v tom horším případě) nepřijde o byt a mohl by se lehce přestěhovat třeba za případnou lepší práci.

anonym

Hypotéka je relativně pohodlné, uspokojivé, ale velmi nákladné řešení. Pokud nemáte chuť stát se nutně otrokem své banky, zkuste to jinak a soběstačněji. Uvidíte sám, zda na to máte nebo nakonec jen poslušně naklušete do banky a upíšete se jim na splácení absurdně přemrštěné částky na desítky let dopředu … je to na vás. Rozhodně si nemyslím, že hypotéka je optimální řešení, je jen pohodlné a proto jej volí takové množství lidí, pohodlnější už je jen bydlení v nájmu a tak nepřekvapí, že tuto cestu volí lidí ještě více ani to že se ještě více prodraží.

Dochy

Já bych doporučil tu hypotéku. Ale jen pokud má jasno kde chce bydlet, jak, s kým a ví že to s velkou pravděpodobností utáhne. A bacha na koupi nemovitosti je nutné v současnosti mít připravenou hotovostní rezervu (samozřejmě může vypomoci rodina ale ne všude je to přijatelné řešení) – banka nyní nedovolí 100% hypotéku, dále je třeba mít rezervu na zaplacení daně z nabytí nemovitosti, na případné opravy a alespoň nutné zařizování.

Do doby kdy tohle všechno bude mít připraveno a vyjasněno nejspíš podnájem. (samozřejmě nějaké stěhování později je možné, ale ne úplně jednoduché)

Hlada

Já bych doporučil maringotku nebo mobilheim.
Oba jsou na začátku pracovní kariéry a vztahy v tomto věku nejsou stabilní. Pokud jim to vydrží, mohou si dřív ušetřit na trvalé bydlení, protože amortizace mobilního bydlení je menší, než nájemné nebo úrok z hypotéky.

marci1

Přiznám se, že bych volila spíše nájem bytu + něco šetřit. Hypotéka je dosti stresující, zavazující a banku nezajímá, že někdo onemocněl, přišel o práci ap.
Lépe být v nájmu a klidně spát, než se stresovat, z čeho splácet hypotéku. 🙂

nyjono

Posílám odkaz na tip 🙂

https://trendweb­.sk/zena-kupila-4-kontajnery-a-postavila-si-dom-snov-takyto-dom-by-chcel-nejeden-z-nas-co-poviete/?utm_sou­rce=fb&utm_cam­paign=Ppp&utm_me­dium=Ppp