Kulpix

Je kofein sám o sobě škodlivý?

Odpovědi
JájsemRaibek

Ano je.

jirka F

Je i není škodlivý v něčem pomůže v něčem uškodí Kofein příznivě stimuluje centrální nervový systém. Tím oddaluje únavu (zvláště duševní), zbystřuje myšlení, zlepšuje koncentraci, působí jistou euforii.Kofein zrychluje tep, uvolňuje hladké svalstvo, rozšiřuje tepny a stimuluje oběhový a respirační systém (srdce a dýchání). Proto pomáhá lidem postiženým astmatem. Zvyšuje obsah mastných kyselin v oběhovém systému, byl proto léta používán sportovci. Tyto účinky mohou trvat od několika hodin až do dvanácti hodin, ale již po čtyřech letech pravidelného užívání se tělo stane rezistentním.Ne­gativní projevy jsou zrychlení srdeční činnosti či bolest žaludku (z důvodu překyselení), proto se nedoporučuje užívat lidem se sklonem k pálení žáhy, žaludečními a dvanáctníkový­mi vředy.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kofein#.C5­.BD.C3.A1douc­.C3.AD_.C3.BA­.C4.8Dinky

anonym

Je a není. Jednou jsem přišel z hospody z deseti pivy v bříšku, manželka mezi tím vypila dvě káva a měli jste vidět, jak láteřila!

Jinak profesionálové z oblasti medicíny se shodují na tom, že za dogu může být považovaná jakákoliv chemická substance schopná ovlivnit náladu, vnímání či myšlení. Navzdory jeho oblibě existuje celá řada vědců, kteří pochybují na tím, zda je kofein pro lidské těla blahodárný, či naopak škodí. Jaké že jsou tedy pozitivní stránky a naopak problematické aspekty stravy obsahující kofein?

Studie dokázaly pravdivost tvrzení, že kofein působí pozitivně na respirační systém. Dle magazínu Marie Claire, kofein funguje jako tlumič astmatických syndromů, jelikož obsahuje látky velmi podobné theophilinu – léky často předepisovaným při astmatických potížích. Tato látka je totiž schopná rozšířit přívody vzduchu do plic. (March 03 str. 261).

Kofein mimoto dokáže působit velmi pozitivně na vaskulární systém mozku, který při otoku zapříčiňuje ostrou bolest s každým srdečním tempem. Jelikož kofein je schopen stáhnout tyto vaskulární cesty, dokáže v souvislosti s tím i omezit pocity bolesti hlavy vznikající právě nesprávnou činností kardio-vaskulárního systému.

Podle edice Lancet v Ann Intern Med (2004; 140: 1–8, str.137) může konzumace nápojů s obsahem kofeinu zvýšit risk onemocnění cukrovkou druhého typu. Existuje taktéž studie, podle které 126.000 mužů a žen podrobených výzkumu prokázalo, že jedinci, kteří konzumují žádný či pouze minimální objem kofeinu jsou skutečně v mnohem větším nebezpečí onemocnění cukrovkou druhého typu než ti, kteří konzumují kofeinu větší množství.

Další předností kofeinu je jeho schopnost zabránit či zastavit šíření rakoviny kůže. Vědci v USA dosáhli těchto výsledků na základě testů myší s touto chorobou. Poté, co došlo k aplikaci kofeinu na kůži myší, bylo zjištěno, že kofein skutečně zabil a zničil rakovinné buňky a to aniž by došlo k jakémukoliv poškození kůže v dané oblasti.

Zdroj: http://www.kul­turistika.com/spor­ty/kulturisti­ka/kofein-nejrozsirenejsi-droga-na-svete