led

Je ∞ kladné, alebo záporné číslo?

Otázka vznikla na základe rýchlo uzavretej otázky apostrofického mimozemšťana a diskusie v nej https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jake-vznikne-cislo-odecte-li-se-jednicka-od-nekonecna#dis­cussion
je ∞ (nekonečno) kladné, alebo záporné číslo a prečo? Pretože doteraz bola ako neutrálne číslo uvádzaná 0 (nula) a všetko menšie než 0 bolo záporné a väčšie kladné…

Poznámka: Prepáčte, prosím, pomenovanie uživateľa, ktorého jediným znakom mena je apostrof, odsuvník

Nejlepší odpověď
annas

"Matematika říká, že výraz ∞ −∞ se nerovná ničemu konkrétnímu, je to nedefinovaný/ne­určitý výraz. Je to podobný příklad jako když se pokoušíte dělit nulou, prostě to nemá smysl. Pokud narazíte na takovýto neurčitý výraz, musíte výraz nějakým způsobem upravit (u některých druhů neurčitých výrazů lze využít například L'Hospitalovo pravidlo [čti „lopitalovo pravidlo“]).

Mimochodem ale platí základní operace se znaménky, například −1 × ∞ se rovná minus nekonečno."

Platí odkaz, který jsem uvedla u citovaného odkazu.
https://matema­tika.cz/nekonec­no

Další odpovědi
Kelt

Nekonečno není číslo, je to symbol a rozlišujeme jak kladné, tak záporné. Pokud máme zlomek, který je kladný a jmenovatel se blíží nule, blíží se výsledek plus nekonečnu. Pokud je zlomek záporný, bude výsledek minus nekonečno.

Kepler

„Nekonečno je abstraktní pojem, který označuje kvantitu (množství) něčeho, co je tak veliké, že nemá konec, typicky se nedá spočíst, změřit, a pokud ano, tak je větší než každé konečné číslo.“
(WIKI)
Chápu to tak, že nekonečno nemůžeme považovat za číslo (je to abstraktní pojem), tím méně mu přiřazovat i kladnou nebo zápornou hodnotu. Dali byste znaménko + – jinému abstraktnímu pojmu (např. krása, pýcha, dobrota…)?

Dochy

V oboru (rozšířených) reálných čísel (a podoborech) se rozlišuje kladné a záporné nekonečno. Bacha, označení za „číslo“ je u nekonečna problematické (ale to myslím můžeme nechat na akademicích)

V oboru komplexních čísel je to s tím nekonečnem trochu složitější.

anonym

záleží na znaménku ∞ je nekonečně velké klané číslo a -∞ je nekonečně velké záporné číslo …

Důkaz že ∞ nemůže být záporné číslo vychází už z definice nekonečna, záporné číslo nemůže být nekonečně velké pokud nula je větší 🙂 to dá rozum.

Klaproth

Nekonečno není číslo.

Lamalam

Špatně položená otázka. Nekonečno není číslo, ale znaménko mínus může mít.

J_K

annas
L'Hospitalovo pravidlo je metoda pro výpočet limity. Touto metodou se dá vypočítat limita jen ve spočetně mnoho případech.
„spočetně mnoho“ je klasifikační matematický termín, který můžeme uplatnit na klasifikaci nekonečných množin. Jako nejlepší odpověď bych si představoval matematicky přesnou odpověď a nejen odkaz na WIKI.

led

Lamalam otázka nie je špatne položená, ale núti čitateľa rozmýšľať.
Všimnite si rôzne definície nekonečna a operácií s nimi v odpovediach. Mnohí z odpovedajúcich pochopili zámer otázky.

led

Kepler boli by ste prekvapení, koľkým abstraktným pojmom sa dáva + –

Quimby

Kepler: Nekonečno je číslo, ale není to reálné číslo, takže na něj neplatí reálná aritmetika, ale dá se s ním počítat. Buď se dají zavést rozšířená reálná čísla, která jsou rozšířena právě o ±∞ nebo v případě rozšířených komplexních čísel stačí jen jedno nekonečno ∞.

led

ge0rge, v tom prípade ale príklad: ∞ – 1 = ∞ uvádzaný v odpovedi (v odkaze), ktorý vychádza z https://matema­tika.cz/nekonec­no sa mi nezdá pravdivý, pretože ak v rovnici na šavej strane od kladného čísla odpočítam kladné číslo potom pravá strana sa nemôže rovnať pôvodnému číslu z ľavej strany rovnice. Alebo to je ten vzorec, na základe ktorého rátajú ekonómovia najnutnejšie výdavky a príjmy obyvateľstva?

Quimby

Ano může, neboť je aritmetika nad nekonečny takto definována. Pro všechna reálná čísla X platí, že ∞+X=∞ a ∞-X=∞ . Naopak kdyby se nekonečno zmenšilo, tak není nekonečné.
Další definované věci jsou: ∞*(-1) = -∞ ; X/∞ = 0 ; ∞+∞=∞, -∞-∞=-∞. Zbylé operace nejsou definované : ∞-∞; -∞+∞; ∞/∞, ∞*0

Takže v rovnici ∞-1=∞ nejde udělat, že z obou stran odečtem nekonečno a dostanem –1=0 protože ∞-∞-1 není –1 a ∞-∞ není 0. Navíc je z toho vidět, že ∞-∞ jednoznačně definovat nelze, protože by se dalo dojít k tomu, že libovolné číslo Y se rovná libovolnému číslu Z odečtením nekonečna od rovnice ∞+Y=∞+Z.

Quimby

Aha, nečetl jsem odkaz, tam je to celkem vysvětlené…