Luluso

Je k něčemu v dnešní době maturita, vzdělání apod.?

Zdravím, často z mého okolí jsem slyšel, že v dnešní době maturita už pro slušný a kvalitní život nestačí, pro příklad že bez diplomu a VŠ vzdělání prý dnes nemůže vyžít, nebo také to, že maturita pomalu v dnešní každý cikán a retard v tomhle státě to stejně s učňákem.
A pak z druhé skupiny slyším jak máme v dnešní době moc ekonomů, filosofů, humanistů atd..
Zajímalo by mě jaký je váš pohled.

Co se stane, když nedám napotřetí maturitu?

Letos na jaře budu dělat poslední pokus a nwm, jestli to dám, jelikož mi učení moc nejde a průměr za známky za poslední 2 roky byl 4,15.

Nejlepší odpověď
da ny

Samozřejmě, že je k něčemu!
Považuji to za základní stupeň vzdělání. Podmínku, pro další studim.
I když platí, že řemeslo, má zlaté dno.
Dosažené, vyšší vzdělání nezaručuje vždy vyšší příjmy!
Často je však podmínkou, pro výkon mnoha povolání.
Úředníci/ce, zejména ve státním sektoru musí mít nižší stupeň VŠ vzdělání (Bc.).
Banky mají podobné požadavky.
ZDRAVOTNICTVÍ
Sanitáři, ošetřovatelé jsou nižší zdravotnický personál. Maturitu nepotřebují.
Všichni ostatní, v nelékařských oborech, musí mít VŠ nebo VOŠ vzděláni (Bc., DiS., Mgr. i Ing.). Na RTG, ve všech laboratořích (biochemická, histologická, transfúzní stanice, imunologie, alergologie, toxikologie atd.).
Mzdy, platy v nelékařských oborech u VŠ, bez služeb se pohybují kolem 26, 30, výjimečně 35 tisíci čistého. Ti s maturitou jsou „jen“, jejich asistenti, s nižšími výdělky.
Výjimkou jsou ročníky, kdy stačila na výkon povolání maturita, před reorganizací školního vzdělávání.
Mohla bych dále pokračovat 😉

Účetní mívají Bc, asistenti maturitu. Daňoví poradci musí být Bc.
Velká část prodávajících (absolventů obchodních akademií), mají maturitu.
Na ženy jsou kladeny vyšší požadavky, ohledně vzdělání. Mzdy i platy, mívají na stejném postu nižší.
Městští strážníci, do nedávné doby i policisté musí mít maturitu. Stejně tak strojvedoucí.
V technických oborech (stavbyvedoucí mistři), musí mít alespoň maturitu.

KDYŽ NEDÁTE MATURITU, nestane se nic.
Uplatníte se v nějaké dělnické profesi (pokud nemáte obě ruce levé).
Práce fyzická, zaučení.
V mnoha oborech (ve službách i v zemědělství), chybí pracovní síly, zejména pomocné.
Možná si ji v budoucnu doděláte i při zaměstnání, na jiné škole.
Je možné, že si budete muset doplnit rekvalifikací, učňovským oborem určitou odbornost.
Budete mít pouze základní vzdělání (ZŠ). Na některých odborných SŠ, získá neúspěšný maturant, alespoň výuční list (odbornost).
Když budete pracovat, třeba v potravinovém řetězci (prodavač, pokladní, doplňovat regály), budete mít stejné peníze, jako jinde s Bc., VOŠ (ženy).

Další odpovědi
Ametyst

Maturita je dobrá. Znamená, že už jsi v životě něco dokázal, protože základka je pro všechny povinná.
Však nemusíš být filosofem, historikem, staň se technikem, strojařem, zapomeň na nějaké okecávací předměty. Najdi ty užitečné. Nebo si vyber řemeslo, a to tě dobře uživí, pokud ho budeš dělat poctivě.

Hlada

Vzdělání je dobré v každé době, protože vždy umožňuje kvalitnější způsob života. Ve snaze mít vzdělanější obyvatelstvo se rapidně snížily nároky na středoškoláky, takže maturitu dneska má i mnoho absolventů, kteří na náročnější zaměstníní nestačí a neovládají ani řemeslo, takže jsou v praxi nepoužitelní.
Pozdě bycha honit. Jestli jsi školu už dřív nezvládal, měl jsi odejít včas. Pro život jsou nejdůležitější praktické znalosti. Ne maturitní vysvědčení.

Dochy

Hele, každé vzdělání navíc je ku prospěchu. Ale pokud nedáš maturitu a máš šikovné ruce, uplatnění najdeš. A možná lepší než ten filozof. Máme tu spoustu inženýrů a magistrů co sice mají papír ale reálně jsou nepoužitelní a máme tady poptávku po šikovných dělnících do průmyslu, řemeslnících atd…

Lída Novotná

Upřímně, je k ničemu. Školství je sto let za opicemi a nic tě nenaučí. Více se naučíš praxí v nějaké firmě místo studia školy. Zkušenosti jsou více než nějaké znalosti na teoretické bázi, které jsou navíc milion let zastaralé. Raději se vzdělávej sám/sama na vlastní pěst a získávej nové dovednosti a zkušenosti.