Je jednodušší posatvit stavbu s číslem evidenčním nebo s číslem popisným? Myslím po stránce finanční a byrokratické.

Chtěli bychom co nejrychleji a nejlevněji postavit na stavebním pozemku budovu, která by nám následně sloužila k trvalému bydlení, tzn. že už v počátcích by splňovala veškeré stavební nároky na trvalé bydlení, ale chtěli bychom se vyhnout zbytečnému papírování a složitému jednání s úřady a zajímá nás tedy, jestli je nějaká možnost, jak se tomu vyhnout a postavit např. budovu pro individuální rekreaci nebo podobnou, která by dostala č.e. a následně zažádat o změnu v užívání stavby, nebo zůstat pouze u stavby s č.e., ale přihlásit se zde k trvalému pobytu. Při omezených finančních možnostech se nám nechce utrácet značnou část rozpočtu za projektanty a pod. Děkuji za radu.

Odpovědi

Projekt jak pro územní rozhodnutí, ohlášení stavby, nebo pro stavební povolení musí vypracovat projektant s autorizačním razítkem. Ten vám může zařídit na základě plné moci i jednání s úřady. Pokud se skutečně jedná o stavební pozemek, znamená to že již bylo vydáno nějaké územní rozhodnutí, nebo je jako stavební vymezen v regulačním plánu. Bylo-li toto rozhodnutí vydáno na stavbu pro bydlení, pak nevidím problém, proč by jednání s úřadem měla být složitá a podle rozsahu stavby možná postačí jen ohlášení, ke kterému ovšem potřebujete úplně stejnou dokumentaci, jako by byla pro stavební povolení.