cappuccino

Je jedno, jakou zubni pastu pouzivame? Vyplati se investovat do specialnich zubnich past?

Pri dentalni hygiene mi jedna sestra rekla, ze je uplne jedno, jakou pastu pouzivam, ze dulezita je technika cisteni.
Podruhe mi jina doporucila specialni pastu.
Kde je tedy pravda? Zabyval se nekdo z vas touhle tematikou?
Co treba pasta s obsahem jedle sody? Mate nekdo zkusenosti?

Nejlepší odpověď
da ny

Ta první má svatou pravdu!!!„
Pokud jde o plak, ústní hygienu, masáž gingivy.
Ovšem, pokud má někdo "zaděláno“ na problémy parodont (dásně), třeba postavením mezičelistních vztahů ijinými příčinami, může ho podpořit vhodnou zubní pastou.
Kouzlo spočívá v masáži dásní měkkým zubním kartáčkem. Při krvácivosti podpořit vhodnou stravou/výživou (C vit., koenzym Q např. z kysaného zelí). Případně vod s adstringentním účinkem.
Některé zubní pasty podporují „bělení“ zubů, údržbu, po bělení.
U citlivých zubů, krčků atp. mohou zubní pasty přispět k udržení přijatelného stavu co nejdéle.
Tam se pak naplní i názor druhé hygienistky 😉

Jedlé soda má abrazivní účinky. Tedy žádné terno pro zubní sklovinu při denním užívání.
Také bělicí efekt. Stačí 1× v týdnu namočit kartáček do jedlé sody a přepucovat.
Doporučuje se též jednosnopkový kartáček.
V klidu, třeba při sledování filmu, se zbavíte zub po zubu zubního plaku. Bez zubní pasty samozřejmě. Mechanicky, vhodnou technikou.

Další odpovědi
Ametyst

Když už zubní pastu, tak uhličitanovou, ne fosfátovou. Nejlepší jsou gelové, protože zubní kartáček bývá abrazivní až moc. Podle mě se nemůžeme chovat k zubům, jako by byly kdovíjak mastné, a odmašťovat je agresivní zubní pastou.

elkon

Já používám několik let Tooth gel Aloe Vera Extra Freshness. Je super, od doby kdy gel používám, se mi nedělá zubní kámen a i když stojí kolem 120–130 Kč, tak se vyplatí i proto, že stačí jen malý kousek vytlačit z tuby (něco kolem půl centimetru) na kartáček. Takže mi tuba vydrží kolem tři čtvrtě roku. Není běžně na trhu, kupuje se od někoho, kdo prodává přípravky Aloe Vera.

cappuccino

@da ny: dekuji, ty jsi jak chodici encyklopedie! Utvrila jsi me v mem nazoru. Ten jednosnopkovy kartacek jsem si nedavno poridila!

da ny

😉
v posledních letech už jen „klamu tělem“ (nemohu čerpat z textů, literatury aj. se silnou lupou to moc nejde).
Už tady na planetě straším nějakou dobu, mám i nějaké zkušenosti 😉
Něco z přednášek, z vyprávění (pacientů, to jsou romány). 😉
Jsem bývalá zubní laborantka (dnes se jim říká technik), mám zkušenosti i z ordinace (instrumentářka). Stále se částečně pohybuji kolem stomatologické ordinace a laboratoře.
Tak, to by, přece byla ostuda, abych o tom něco málo nevěděla..... 😉
V některých názorech/metodách, se různí i lékaři a doktoři.