Paetur

Je holokaust dogma?

A je trestné nevěřit v holokaust?

Nejsem popírač holokaustu, samozřejmě že holokaust byl. Popírání holokaustu je ale vážně trestné, proto se o pravdivosti holokaustu nediskutuje. Znamená to, že je holokaust dogma?

K další otázce, jestli je trestné nevěřícnost v holokaust. Nemyslím to tak, že by někdo přímo nevěřil, že se holokaust stal. Myslím to jako víru v boha. Někdo je věřící (tím metaforicky myslím někoho, kdo věří v holokaust), poté jsou zde ateisté (jakožto popírači holokaustu), no a nakonec jsou zde agnostici, kteří věří ve vědu, a kteří potřebují důkaz o existenci, či neexistenci boha, aby se mohli stát věřícími, či ateisty.
Může ale někdo říci, že nevěří v holokaust proto, že mu nebyl přeložen dostatek důkazů?
Je to stále trestné?

Nejlepší odpověď
annas

Domnívám se,. že důkazů pro existenci holocaustu je dost.

Do koncentračního tábora neodjel člověk, ale konkrétní číslo. Navštívil jste koncentrační tábor v Osvětimi? Ještě po tolika letech obchází návštěvníka hrůza …
.
Nebo v židovském muzeu v Praze či na netu najdete databázi těch, kteří se z koncentračního tábora nevrátili. Konečné řešení židovské otázky.

Kolik nám zanechala svědectví literatura, nebo Nicholas Winton, zachránce stovek židovských dětí atd.

Nechápu, jak je možné, když je tolik svědectví, záznamů, že se najdou tací, kteří pokládají holocaust za výmysly. Zřejmě své názory považují za součást svobody slova, šíří mylné informace … Je to dogma, protože nepřipouštějí jiný názor, nechtějí slyšet kritiku, bohužel ani pravdu, tedy fakta, která je možné prokázat..

"Holokaust náleží k takovému druhu zkušenosti, u níž je jedinec nakonec odsouzen k mlčení. I ta nejlepší možná odpověď se zdá být triviální.

Pro mě není holocaust jen součástí historie, ale také součástí života mnoha lidí, stejně jako mého vlastního. A nakonec i metaforou pro to minulé století." Aharon Appelfeld

Další odpovědi
gecco

Holokast není dogmatem, ale faktem… Prokazatelným…
A ano – může být trestné – v tomto případě, popírat fakta…
___
Nepleť si význam slov.
___
BTW – jak souvisí ateismus s holokaustem???
Agnostici věří ve vědu???
Nejsi nějaký celkově pomýlený???
___
Netuším, co jsi zač – tedy duševně, ale nic moc to nebude…

Lamalam

Jsi si jist, že znáš přesný význam slova „dogma“?

Emefej

Není to dogma, je to dokazatelná a mnohokrát dokázaná skutečnost.

Kepler

Souhlasím s kolegy, holokaust není dogma. Přesný význam dogmatického tvrzení je podle http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?ci­zi_slovo=dogma&typ_hle­dani=prefix
dogmatický >> nezvratně přesvědčený o své pravdě;založený na dogmatu, vědecky neověřený, nedoložený;(hanl.) neústupný, nepružný, ustrnulý
Což holokaust není.

still

Dogma to není, protože se holokaust stal, je to prokázaná skutečnost. A proč někdo nevěří, že se skutečně stal? To je otázka spíš pro psychology. Tím nemyslím, že takový člověk je blázen, ale je to spíš nějaká psychická/é deformace, vymývání mozku od blízkých autorit, nebo nedostatek intelektu.
Předkládat důkazy není nutné. I promile z informací, které jsou veřejně dostupné, musí nevyhnutelně dovést k poznání, že to tak bylo. Lze však polemizovat o důvodech, o postojích strůjců, o monstróznosti továren na smrt, atd. Ale z logiky nelze polemizovat o existenci něčeho, co se prokazatelně stalo.

Nuk nuk

Holokaust není dogma, protože to není ani nebylo žádné učení, ale historický fakt, událost, která se stala.
Nevěřit v holokaust trestné není, trestné je jeho vědomé a úmyslné popírání. A to je trestné nikoliv proto, že by šlo o nějaké dogma, ale protože díky odporné mašinérii holocaustu bylo zavražděno přibližně 12 milionů docela obyčejných nevinných lidí (5,9 milionů Židů + cca 5 milionů dalších lidí). Byli zabiti velice odporným, brutálním a nelidským způsobem, včetně malých dětí. A o takových věcech se prostě nediskutuje, když pro nic jiného, tak z úcty k obětem.

Jestli máte pocit, že existuje málo důkazů holocaustu, přijeďte, tady kousek máme Terezín – to je takový bonbónek pro začátečníky, ale i tak Vám doporučuji vzít si s sebou silný žaludek a pevné nervy. Pokud by Vám to připadalo málo pak samozřejmě existují i další možnosti, kde nasbírat dostatek důkazů – fotografie, osobní svědectví (existuje i v ČR možnost si vyslechnout nahrané a seshromážděné vypovědi přeživších z několika zemí v několika jazycích), která se i u lidí, kteří se neznali shodují, výpovědi příbuzných a potomků (mám docela dost známých, kterým zahynula velká část rodiny), a pro otrlé je dostupná i Osvětim nebo Dachau, Babi Yar a další. Jestli takhle vypadá dogma …

led

Čo je to dogma?
„strnulé myslenie, lipnutie na nezdôvodnených názoroch, poučka nepripúšťajúca námietky, nedokázateľné tvrdenie opierajúce sa iba o vieru a preto nezmeniteľné a neomylné…“ (vieru neberte len ako náboženstvo, ale ako dôveru v niečo, v niekoho)
Je holokaust dogma? Nie!
Ak vám zahynul príbuzný v koncentráku, vo vyhladzovacom tábore, či v trestnici typu Terezín, Vranov nad Topľou, je to dogma? Nešťastná náhoda? Je to fakt! Overiteľná pravda.
Koncentračný tábor a vyhladzovanie nie sú vynález fašizmu, ale sú nim zdokonalené. Ak vás trestajú, vyhladzujú len preto, že máte iné názory na život, podstatu človeka, máte inú farbu pokožky, vravíte inou rečou… spomeňme si na vyhladenie celých národov v časoch kolonizovania Ázie, Afriky, Ameriky, Austrálie, jeto dogma? nie! Je to fakt!

Viera v akéhokoľvek boha je len pláštikom ľudského egoizmu.