Kryšpín

Je dobrovolné odebrání mobilů při návštěvě prarodičů omezování práv či nikoliv?

Příbuzný občas vypomáhá v Občanské poradně dostavila se starší paní s dotazem, že při návštěvě jednou za 14 dní vnoučat jim doporučuje odložit mobily v předsíni. Snacha jí upozornila pokud by si některé vnouče na úřadech stěžovalo na odebrání mobilů, mohlo by se jednat o porušení Lidských práv.
Poradce jí odpověděl, že záleží na dohodě ovšem myšlenku jakou měl nemohu vyslovit.

Nejlepší odpověď
autacek

Pokud je to dobrovolné, tak se o žádné omezování práv nejedná, to dá snad rozum.

Jinak si situaci dovedu docela dobře představit, vnoučata přijdou navštívit babičku a místo toho čučí do mobilu. Buď ať mobil odloží, nebo ani nemusí chodit. Je to totiž projev hrubé neúcty, si na návštěvě hrát s telefonem, když to nepřísluší.

Další odpovědi
Kepler

Zajímavý dotaz, ale jak máme posoudit, zda nejde jen o tvou fantazii? Pokud si konečně přečteš zdejší pravidla a kodex, je dobré vkládat odkazy.

cukrar

.....by se jednat o porušení Lidských práv.
pod toto lze schovat daleko více hloupostí, jak odložit telefon.
Není to porušení práv, když prarodiče něco zakážou, ale jen výchova dětí.

led

„při návštěvě jednou za 14 dní vnoučat jim doporučuje odložit mobily“ citát z otázky obsahuje aj odpoveď na otázku.
doporučenie nie je príkaz a uposlúchnutie takéhoto doporučenia je na základe dobrovoľnosti, takže nemožno hovoriť o „omezovaní práv“ vnúčaťa, ale o isté pravidlách slušnosti v rodinných vzťahoch…

Poznámka
Aj keby tento dotaz bol len fantázia autora, ako si myslí Kepler, nie je našou úlohou posudzovať umeleckú a technickú úroveň, ale jej reálnu podobu vo vzťahoch predkov a potomkov a tá je až príliš skutočná.