Kelt

Je dobré se učit psát cizí písmo, když jsou na to programy?

Ti starší se možná učili psát azbukou, ale dnes se můžeme učit libovolný jazyk a na klávesnici si můžeme zvolit libovolné písmo, text si napsat, přeložit upravit a pod. Když budeme vytrvalí, tak budeme psát jako ti, kteří tento jazyk znají od mala. Na tom počítači je to přece jen pěkně napsané, i když to trvá déle než ručně. Pokud byste se chtěli naučit nějaký jazyk, který má jiné znaky než latinka, volili byste tuto možnost? Vidíte v tom nějakou výhodu nebo nevýhodu? Děkuji.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Tohle je DOBRÁ otázka, záleží na okolnostech.
Např. jsi zkoukl nějaký "návod na… " v ruštině na YT. A potřebuješ si něco ujasnit – obrátit se s dotazem na autora (anglicky na 50 % neumí, česky na 100!)

Již od dob ICQ jsem se naučil přepínat mezi jazyky klávesnic (jen tenkrát nebyly k dostání klávesnice se sekundárním potiskem v azbuce (kvůli rozvržení písmen), takže posloužil dodatečný popis lihovým fixem a „datlování“ – hledání písmenek v azbuce (pokud to neužíváš pravidelně a často, tak prostě MUSÍŠ znaky hledat).

OK, to se ještě DÁ, byť je to porod. Ale představ si třeba Japíky a jejich abecedy (mají rovnou 3 – hiragana, katakana a kandži)! Máš představu jak se píší na anglické klávesnici (101 kláves) japonské znaky? 😉 😁

A zvláště u ideogramů (kandži) to je komplikované (základní sada má přes 2000 znaků, rozířená přes tři (patří k „základnímu vzdělání“) a „norma“ je přes 6000 znaků (ale existuje jich ještě MNOHEM VÍC). Tam ti nějaké „přepnutí klávesnice“ „jen tak“ nepomůže.

Pokud vím, tak norma na B1 je právě těch základních „přes 2000 znaků“, myslím. Každopádně předpokládám, že v tomto případě se bez ruční repetice neobejdeš. Dobrá zpráva je, že ale budeš prý z cca 40 % rozumět i čínskému rozsypanému čaji (bez znalosti čínštiny), pokud v něm bude nápis napsán. 😉 🙂