Frogman

Je dobré se otužovat?

Už několik let venku chodím nalehko celý rok a nemoci se mi nějak vyhýbají.
Když je venku asi od –5 a výš, nosím kraťasy a triko s krátkým rukávem, a když je větší zima nebo fouká nepříjemný vítr, vezmu si mikinu a případně tepláky. Bundu jsem na sobě neměl ani nepamatuju. :D
Okolí na mě kouká vážně divně, když jsou všichni v bundách a já si jdu jen v krátkým triku a kraťasech, ale mně je úplně fuk, co si ostatní myslí, já se tak cítím absolutně skvěle, tak proč bych se měl potit nabalený, že… :D
Mnohem horší je to v jarních a letních měsících, to doslova trpím teplem. Samozřejmě mám teplo rád, ale jen přiměřeně.

No, abych se vrátil k zimě, dost lidí mi říká, že teď mě hřeje mládí, ale prý mám počkat, až mi bude 40 nebo 50. Co konkrétně mají na mysli, že se má stát? Jakože mi bude pak zima? Já se teď takhle otužuju, takže bych pak teoreticky měl vydržet ještě větší zimu, ne?

PS: Ve studené vodě se neotužuju, to se mi zdá jako až moc velké otužování. :D

Nejlepší odpověď
Kepler

Když to snášíš dobře a nebýváš nemocný, tak to hovoří samo o sobě. Se stářím to ovšem opravdu může být jinak. Asi tak před 30 – 35 lety vyšla deska Vodňanského a Skoumala (S úsměvem idiota), kde je tento skeč:

NEZDRAVÉ OTUŽOVÁNÍ
Náš dědeček se každé ráno vléval do vany se studenou vodou.
„Dědečku, vylez z vany, nachladneš se a zemřeš!“
Dědeček VYLEZL z vany. Nachladl se a zemřel!

Další odpovědi
led

Fyzické otužovanie nikdy neškodí, pokiaľ sa to nepreháňa.
Vaše chválenkárstvo… no, je pravda, videla som za mrazov aj iných podobných otužilcov, ale išlo viac o krátkodobý pobyt vonku (presun z bodu A do bodu B), nie o dlhodoby, napríklad celodenné prechádzky a hlavne nie o vlezlom sychravom počasí.
Pri otužovaní, napríklad „ľadoví medvedi v ľudskej koži“ sa radi aj v zime kúpu krátkodobo (pár minút) v ľadovej rieke, jazere, ale hneď po vylezení na breh sa rýchlo zahrievajú cvičením a obaľujú oblečením.
Historicky odolnosť voči chladu a horúčavám vychádzala z nevyhnutných životných potrieb človeka, rovnako ako snaha chrániť sa oblečením proti vplyvom zimy a tepla. Malo to aj vplyv na „životnosť“ človeka, ktorý aj vďaka svojmu nútenému prispôsobovaniu organizmu vonkajším vplyvom počasia, žil kratšie, než dnešný človek.
Pre súčasného človeka striedavý pobyt v extrémne rozdielných (20–30°C, tj. po pobyte v prostredí 20°C prechod do prostredia –5°C) teplotných podmienkach môže spôsobiť teplotný šok pre jeho organizmus, následkom čoho môžu nastať vážne zdravotné problémy. Všetkého s mierou, aj v otužovaní.
Na druhej strane inak znáša mráz, alebo horúčavy Eskimák a inak obyvateľ rovníkového pásma.
Vaše „otužovanie“ nie je úplné, ak k nemu nepridáte aj studenú vodu.
Odolnosť voči chladu pre ľudí vo vyššom veku sa čiastočne znižuje aj ich čiastočne oslabeným zdravotným stavom. Prirodzene vynimky len potvrdzujú pravidlo.

Hľa, akú myšlienku mi navodil Kepler skečom o „dedečkovi“:

Ak zvyšuješ svoju odolnosť voči jednému, môžeš strácať odolnosť voči inému. Nestačí len fyzicky, ale aj duševne, rozumovo a citovo zvyšovať svoje schopnosti. Na zvyšovanie odolnosti proti nepriaznivým vplyvom treba celého človeka. Taký je život.

mosoj

Je jisté, že otužováním si neublížíš, spíše pomůžeš. O to ti zde ale nejde, chceš se pochlubit a to je jiná. Takovýchto lidí znám. Až tě uvidím na vánoce plavat ve Vltavě, či prosekávat led a lézt do vody, pak budeš pro mně otužilec. Je třeba se otužovat na obě strany i na horko!!, třeba v sauně. Pár takovýchto lidí také znám.

ivzez

Rozumně se otužovat je dobré,
ale to, co provádíte Vy, není otužování
a už vůbec mne zdravé otužování.

Teď se Vám sice vyhýbají nachlazení apod., ale za pár (desítek) let si to
„vybere“ artróza a další problémy s pohybovým ústrojím (osobní zkušenost).

Edison

Je mi Tě docela líto. Vzledem ke globálnímu oteplování. 😁 To se asi uvaříš… Myslím, že bychom si naopak měli zvykat na telo až vedro. 😁

Berte to, pls, jako nadsázku… 😁

Doplnění.. Pozor na jednu věc: Schopnost snášet chlad je něco jiného, než schopnost snášet prudké výkyvy parametrů prostředí.

FelloGamerTV

Otužování upevňuje zdraví a pevnou vůli člověka a je ideální cévní gymnastikou.S o­tužováním venku můžete začít po 6 měsících až 2 letech, v závislosti na pravidelnosti domácího otužování, fyzické zdatnosti i tělesné predispozice. Pokud se cítíte připraveni, můžete začít jezdit na kole, běhat s později i plavat, za každého počasí, nejdříve však v létě, postupně i na podzim av zimě, kdy je třeba být neustále v pohybu.

martas178

Bez pochyb, 2 roky jsem nebyl nemocný

Drahuška999

Já si osobně myslím, že takové otužování je velice důležité a to tedy nejen pro naše tělo, ale i tak trochu pro naši mysl… No, už jste někdy vyzkoušeli se vykoupat v takové ledové vodě? Cítili jste se vždy hned o něco lépe, že?:) Jestli mohu doporučit nějaký článek o otužování, tak si určitě pročtěte zde – https://jsme.cz/pru­vodce-otuzovanim-krok-za-krokem-cim-je-koupani-ve-studene-vode-prospesne

Frogman

@ivzez: Možná, že se to jako otužování brát nedá, to je fakt. Ale jako navykávání by to být mohlo.
Já jsem zase slyšel, že právě otužování je prevence proti artróze.

ivzez

Otužování pomáhá zlepšit imunitu. Člověk je
schopen lépe odolávat různým infekcím, méně často se u něj
projeví nachlazení nebo onemocnění dýchacích cest.

Na artrózu ale nemá (téměř) žádný vliv (artróza není nemoc,
jde o přirozené postupné opotřebování kloubů).
Čím více klouby zatěžujete, tím dříve se může objevit artróza.

Vy se navíc neotužujete, ale chodíte v chladnu nevhodně oblečen,
čímž dáváte svým kloubům zabrat více, než je zdrávo.

Frogman

@Kepler: Mám rád skeče s Charliem Chaplinem. To je taky pecka. :D

@led: Ano, je to cesta z bodu A do bodu B (cca 30–60 minut). Do sauny taky zřídkakdy zavítám.

@mosoj: Tyhle Vánoce nijak zvlášť zima nebyla, takže by to snad i nebyl problém. :D Stačí fouknout vítr a nemoci jsou tu. Já jsem si už zvykl, že mi to ani nevadí. To se samozřejmě nechci vytahovat. :) :D

@Edison: Už si z toho dělám i srandu, že ostatní zažene domů zima a mě zažene domů zase teplo. :D