Kelt

Je daň, respektive procenta daně pořád stejná z historického hlediska?

Dnes si něco koupíme a je tam uvedena cena, kolik platíme a kolik % dělá daň. Bereme plat, mzdu a tam se také nějaká část odvádí jako daň. No a na Streamu je seriál Byl jednou jeden člověk, kde je pro děti vysvětlena historie, důležité události. Také tam byla scéna, že přicházejí výběrčí daní, kteří vezmou část úrody pro panovníka, vládu a pod. Dá se nějak zjistit, kolik procent byla daň kdysi a dnes? Nebo jak se to počítalo? Z něčeho se muselo vybrat pro úředníky a pod. Děkuji

Nejlepší odpověď
Kepler

Stále stejná? Tak to ani náhodou. Jen za posledních 30 let se výměra daně měnila několikrát. Kdysi si církev brala desátek, panovníci kolik lid snesl a neumřel hlady. No a dnes se daně stanoví demokraticky v parlamentu podle toho kdo má rozhodující většinu, jak kdo moc chce být populární u lidu. Univerzálně: když je na tom státní kasa blbě, kdo jiný by to zaplatil?

Další odpovědi
Edison

Daně se měnily, mění a měnit budou vždy. A to často i hodně. Myslím, že toto rozebrat by vydalo na doktorandskou práci. Hlavně by se muselo zohlednit od jaké doby bys to chtěl znát.

elkon

Daně jsou různé a mění se i jejich velikost.

Dochy

Mění se stále… každých pár let přijde nějaká změna. Pamatuji se na školství pod taktovkou KSČ, jak nám říkali jak vrchnost vykořisťovala prostý lid, když feudál chtěl ze všeho desátek, další desátek si vzala církev a prostému člověku zbylo 80% v době kdy v našem státě pod vládou proletariátu tomuto zbývalo kolik… 50? 70? Nepamatuji se, mně to minulo, ale vím, že odvody z výplaty byli.