Čt4

Je člověk pánem všeho co je na Zemi?

Je tomu opravdu tak? :)

Nejlepší odpověď
www

Naštěstí není, poněvadž už jen to, čemu umí vládnout dokázalo ovlivnit a narušit život ostatním organismům i člověku natolik, že nyní již slavný ‚pán‘ neví, jak dál ani jak to napravit ☹

Další odpovědi
Elly

Dle mého názoru: Ne.
Nedokáže koordinovat příliv a odliv, nedokáže ovládat různé živelné pohromy a spoustu dalších věcí.
Toto je můj názor :)

zjentek

jako třeba pánem lidí?

ponovotny

na to je nejlepší odpověď, když napadne trochu sněhu, nebo když pár dní prší

novinář

1. Mojžíšova 1 16-Ať lidé panují nad mořskými rybami a nad nebeským ptactvem, nad zvířaty a nad celou zemí i nad každým plazem plazícím se po zemi.“
27 Bůh stvořil člověka, aby byl jeho obrazem, stvořil ho, aby byl obrazem Božím, jako muže a ženu je stvořil.
28 A Bůh jim požehnal a řekl jim: „Ploďte a množte se a naplňte zemi. Podmaňte ji a panujte nad mořskými rybami, nad nebeským ptactvem, nade vším živým, co se na zemi hýbe.“
29 Bůh také řekl: „Hle, dal jsem vám na celé zemi každou bylinu nesoucí semena i každý strom, na němž rostou plody se semeny. To budete mít za pokrm.
30 Veškeré zemské zvěři i všemu nebeskému ptactvu a všemu, co se plazí po zemi, v čem je živá duše, dal jsem za pokrm veškerou zelenou bylinu.“ A stalo se tak.
31 Bůh viděl, že všechno, co učinil, je velmi dobré. Byl večer a bylo jitro, den šestý.

Awe

Člověk je pouze parazit…Tvrdit že je pánem tvorstva apod. je nesmysl. Na to jak je člověk chytrý oproti jiným druhům,schopen přemýšlet a logicky uvažovat je zároveň nejblbějším tvorem.Jedině člověk se dokáže vyhubit sám a působit jiným i vlastnímu druhu utpení pro nic za nic.Lidstvo je zralé k záhubě

Elis Pokorná

Ne, maximálně si to nějací slabomyslní jedinci myslí :)

cochee

On si to myslí 😁 a pak stačí něco tak malého jako patřičně zmutovaný virus – původce nějaké odrůdy chřipky. Nebo cokoliv jiného – tsunami, třesezemění, sopka, dvouměsíční suché vedro…

arygnoc

„poručíme větru, dešti?“

Ak pominieme živly, zverinu (včítane taj najmenšej – baktérií, vírusov), hviezdy, planéty a galaxie a vesmír vôbec, čas (jeho beh, starnutie), svoj osud, politiku, davovú hystériu, módu, hlúposť a mnoho mnoho iného, tak určite.
Ale to všetko, čoho „pánom“ nie je, sú len prkotiny – človek sa tak správa, akoby všetko bolo iba pre neho a ako by toho pánom bol.
Človek je iba pánom svojej zaslepenosti a svojho egoizmu (i spoločensky), a ani to nevie ovládať.

marci1

Není. Pánem všeho na zemi je příroda.

MK44

Mno…člověk. On člověk? Nebo spíš, my lidé?

Mno…pán. Chová se jako pán. Jako blbý pán. Jestli to není pleonasmus.
Nevím jestli od té doby, co si to napsal do Tóry, nebo už předtím. Ale v
poslední době určitě. Aspoň se o to snaží. O tom není pochyby.

Všeho na Zemi…Mno…čeho tak je pánem? Deště? Povodní? Tektoniky? Cože? Měsíce? Pravda, Měsíc působí na příliv a odliv. Bez Slunce by tu nežilo nic. Ke Slunci je to 150 milionů km – 8 světelných minut. Teda prej. Já to nepřeměřoval. Dost daleko, co? Jak moc jsme páni Slunce? Plivne po nás sluneční vítr a … A co sousední hvězdy a celá Mléčná dráha? Neovlivňují zase ty nějak naše Slunce? Jsme jejich pánem? A ostatní galaxie? Nepůsobí na tu naši? Ty nejvzdálenější, co vidíme, jsou 13,7 miliardy světelných let daleko. Prej. Já to nepřeměřoval. Nemluvě o tom, co je dál, co ani nevidíme, protože se to vzdaluje rychleji než světlo, takže světlo, které to vydává, k nám nikdy nedoletí, protože i ono se od nás vzdaluje. Má to nějaký vliv na nás, na Zemi? Má například rozpínání vesmíru vliv na vazby mezi částicemi, s kterých se skládá Země, stromy, my sami? Jsme toho pánem?

Třeba jsem zašel moc daleko. Jsme pánem něčeho bližšího? Něčeho, co je po ruce. Ovládáme auto? Ano? A proč je denně tolik nehod? Jsme pány svých rodin? Rozhodnete, že se synátor bude učit a on začne šňupat koks. Naplánujeme si stavbu domku a dostaneme výpověď nebo infarkt a nevyděláme peníze ani psovi na boudu. Je ještě něco blíž, čeho bychom mohli být pánem? Je člověku něco tak blizoučko, aby mu do jeho panství na tím nic nezasahovalo? Je? On sám!!! … Opravdu? Je člověk pánem sama sebe? Dokáže zastavit své stárnutí, dokáže nechlastat, dokáže být ohleduplný? Dokáže odmítnout například úplatek, jehož přijetím si finančně polepší, ale zároveň ví, že tím způsobí škody jiným, celé společnosti a tím i vlastně sám sobě, protože v ní žije, tím, že v ní podporuje nepoctivost, podrazáctví nebo krátkozrakou vychytralost? Dokáže nezneužít nezaměstnanosti a nenechá jiné dělat za nízkou mzdu, aby si rozdíl strčil do vlastní kapsy? Když jsem si přečetl otázku, Čt4, přišlo mi, že bych měl odpovědět. Ale nějak mě to psaní nešlo, ovládla mě lenost nebo co. Jak moc dokážeme být pánem jen vlastní lenosti? Nebo jiný příklad. Pánové znají, že? Víte, že určitá ženská je potvora, zákeřná, prolhaná, bezohledná, sobecká, panovačná a tak dále. Jenže má souměrnou tvářičku, úzký pas a dlouhý nohy. A už za ní otočíte hlavu, srdce se rozbuší a večer koušete do polštáře. Mozek nám zaplaví hormony a podobné chemické splašky,… a kdo že je čím pánem, he? Takže otázka není, zda je člověk pánem všeho na Zemi, ale zda je pánem vůbec něčeho.

Možná, kdyby se nechoval jako pán, ale snažil se chovat jako správce … Kdo ví?

Andre5000

Sice si to myslí, ale není.

melanie

Asi ne.Příroda je mocnější…(jestli se to dá považovat jen na zemi-pokud není příroda i vesmír, což asi je…)