Avatar uživatele
hapiky

Je bezmoc nepříjemným, nechtěným, ale zároveň užitečným průvodcem na cestě ke smíření se s někým či něčím?

Mění se osobnost člověka (potažmo zvířete) po prožití bezmoci?

Dodatek: Bezmoc z hlediska psychiky.
Sorry, měl jsem to napsat hned.

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, Kepler před 1633 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Bezmoc je stav, kdy se člověk dostal do situace, z níž momentálně neexistuje či nezná východisko.

Často si neví rady, takže potřebuje pomoc. Třeba má rakovinu, uvědomuje si, že není zpravidla léčitelná, tudíž se s nemocí musí smířít, tedy i se svým osudem.

Ale pomůže mu, když si uvědomí, že jsou ještě lidé, kteří ho mají rádi, že pro ně něco znamená,. Nemyslí tolik na nemoc, ale snaží se žít tak, jak to jde, tedy užít ještě hezké dny,

Všichni se musíme smířit se smrtí, i když nevíme, kdy přijde. Někdo bere nemoc jako „jednu cestu“, byť bolestivou, která směřuje ke konečnému cíli.

Záleží také na věku… Smíření a zapomnění není vždy snadné a není každému dané…

Přiznávám, že se mně špatně na toto téma reaguje …

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ivzez

Bezmocnost je nepříjemná,
omezuje člověka v mnoha věcech.

Za užitečnou ji nepovažuji ani trochu.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zjentek

Definuj bezmoc (v tvém pojetí). Já ji vnímám jako zdravotní omezení. Přesto někteří lidé, zdravotně omezení, nevnímají svoji bezmoc. Tohle je složité. I nemocný, bezmocný člověk by byl asi rád za usmíření, jenže… Prožívání bezmoci ještě nutně neznamená dobro pro bezmocného. Přece v důsledku jde vždy o to, KDO společnou cestu ke smíru inicioval. A zda důvodně. Čili nevidím souvislost mezi bezmocí a cestou ke smíru. Ale možná se pletu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Myslím, že pocit bezmoci moc užitečný není. Paralyzuje mozek a brání mu nalézt nějaké řešení či pomoc. Pokud se ukáže situace bezvýchodná, pak je nutno s tím smířit, ale S CHLADNOU HLAVOU. Někdy je to ale zatraceně těžké.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Bezmoc znamená, že v danou chvíli mám pouze jednu možnost, jedno řešení. A vždy bych měl mít zároveň možnost volby. Když člověk umí používat mozek, najde i další možnost. U toho zvířete mne napadla situace, která se mi stala, když jsem chtěl praštit kočku, kterou jsou zavřel na pár hodin. Sotva jsem ji pustil a zvedl hůl, naježila se. Tak jsem toho nechal.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

To by byl soucit, nebo citové vydírání.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
hapiky

ivzez: Mám to ve svých záložkách, jen tak, co na to řeknete.
https://psych­ologie.cz/odvra­cena-tvar-touhy/

před 1633 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Na webu Psychologie.cz jsem ještě nečetla dobrý článek.
Platí to i o tomto.

před 1633 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
ivzez

Nevím, jestli jste postřehl, že jsem tu přes léto ± 11 týdnů
nebyla. Moje odpověď byla reakcí na tu letní situaci, kvůli
níž jsem sem nemohla. (Nechci to rozvádět podrobněji.)

před 1633 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek