Kelt

Je bezdrátové spojení umožněno stejně dlouhými vlnami?

Zajímalo by mne, zda například zpěvák, který má show a pohybuje se po pódiu a má u sebe mikrofon, samozřejmě bezdrátový, ale všichni ho dobře slyší, stejně tak řečník, který vede seminář a chodí mezi lidi a má podobný mikrofon a všichni ho slyší. Probíhá ten přenos mikrofon – přijímač v každém takovém zařízení díky stejným vlnám. Je to bez poruchy. Nejsem v této oblasti moc zběhlý. Ale hlavně se ptám proto, že jsem kdysi používal bezdrátová sluchátka na mobil a občas jsem neslyšel, co jsem si pouštěl a to jsem měl mobil u sebe. Tak mne zajímá, zda jsem nebyl nějak překážkou po přenos? Když jsem seděl a nehýbal se, tak byl přenos dokonalý, nebo pro mne uspokojivý, ale při chůzi a pod už byly problémy. A napadla mne podobnost a tak bych prosil vysvětlení. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Ano, stejně dlouhé vlny a frekvence, to je princip vysílače a přijímače. Sice tomu taky moc nerozumím, ale mám zkušenosti s příjmem v TV pásmu. Vlivem odrazů od překážek v protifázi dochází k nehomogenitě pole, někdy i tak, že příjem je vyrušen. Stačí udělat krok jinam a jsi zase ON.

Další odpovědi
aliendrone

Vůbec nechápu co máš na mysli těmi „stejnými vlnami“. Jestli myslíš vlnovou délku (potažmo frekvenci), tak to tak být může (amplitudová modulace), ale NEMUSÍ (frekvenční modulace).

Výpadky v kvalitě přenosu mohou mít MNOHO příčin, namátkou:

  1. Rušení (cizí, vlastní [např. interference signálu]).
  2. Nedostatečný výkon vysílače či citlivost přijímače.
  3. Nedostatek výpočetního výkonu komponent (dnes je to obvykle řešeno digitálně, nikoliv analogově),
  4. … a kdovíco ještě.

Principiálně jde o EMG záření v rádiovém pásmu. Samozřejmostí je vzájemná sladěnost vysílače a přijímače.

mosoj

Hm. Stejná frekvence znamená stejnou vlnovou délku ( nutné pro spojení). AM se pro takovouto potřebu nepoužívá. Jedině FM. Kvalita přenosu záleží na nasměrování ( používá se většinou méně účinné všesměrové!), kvalitě zařízení a hlavně síle elektromagnetického pole!!! v potřebném prostoru. Pro bezdrátové mikrofony se používá buďto pásmo UHF 470–694 MHz, nebo gigahertzové pásmo1,8–1,9 GHz či 2,4 GHz. Každé pásmo má svoje plusy i mínusy pro přenos. Podle toho se používají- na příklad GHz pásmo špatně prochází skrz pevné překážky a pod.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Justin1

S vysílačkou pro pásmo PMR mám taky zkušenost, že pro zachycení slabšího vysílání je třeba vysílačkou pohybovat a hledat polohu, kdy bude vysílání protistanice lépe slyšitelné.