Montíček

Jdu na pracovní pohovor do práce. Obsluhovat robota. Jaké mám klást otázky týkající se robota?

Nejlepší odpověď
Kepler

Jen obecně na náplň práce, jaké budeš potřebovat znalosti a dovednosti. Naznačíš tím zájem. Podrobněji tě zaškolí na pracovišti.

Další odpovědi
Edison

Žádné. To jsou technikálie, které se naučíš. Zajímej se o PLAT, pracovní dobu, benefity…

ivzez

Nesouhlasím s Edisonem.
Na mzdu (ve státní a neziskové sféře na plat) není vhodné
se ptát. Jedině v případě, že by o něm nezačal zaměstnavatel,
ale až v úplném závěru pohovoru. Neptat se ani na benefity!

K robotovi:
Neuvedla jste, o jaké místo se ucházíte, co bude ten robot dělat.
Vaše otázky by se ale měly odvíjet od obojího.

Kryšpín

Zda to nebude tvrdá robota.

agentpv

Kde se vypíná, jak se zapíná, co to žere, jestli musíš chodit všude s ním…

Mc Merkurion

@ivzez: … nesouhlas >>> na výši platu/mzdy, včetně benefitů je dobré, ba přímo nutné se ptát, dost často je to právě součástí pracovních pohovorů a pracovních smluv … jen blázen něco podepíšu a pak se bude divit, že mám málo peněz na účtě, nene, to je dost důležité (vím o čem mluvím, a také vím dost přesně, že právě dotazem na peníze, benefity začíná spousta pracovních pohovorů >>> alespoň ty,které jsem já či mí příbuzní absolvovali) …

Rokio

Mc Merkurion: Nesouhlas s tebou, souhlas s ivzez. Dobrý uchazeč o zaměstnání rozhodně nepotřebuje vědět výši mzdy a benefity. Pracovní smlouva se skládá ze tří věcí: druh práce, místo (místa) výkonu práce a den nástupu do práce (zdroj: https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Pracovn%C3%AD_smlou­va). Platový výměr se přikládá samostatně.

Mc Merkurion

… teda ať čtu, jak čtu: „Dobrý uchazeč o zaměstnání rozhodně nepotřebuje vědět výši mzdy a benefity“ tak nikde nevidím, že by toto ivzez napsala, naopak,cituji: „Informaci o mzdě by měl sdělit zaměstnavatel sám, bez ptaní. Pokud to neudělá, stálo by možná za zvážení , jestli se o místo dále zajímat.“ >>> totiž, to bejvá většinou opravdu první, co ti zaměstnavatel nabízí !!!
…takovejch jako ty bejt víc, tak žádná revolucenebyla a už tu máme komunismus … kdybych tě neznal, tak ti napíšu, že máš dobrej matroš …

ivzez

Pohovor beru jako pohovor, nikoliv jako podpis nové pracovní smlouvy. Pokud by ale mělo k podpisu dojít už při pohovoru, pak se zeptat před podpisem.

Informaci o mzdě by měl sdělit zaměstnavatel sám, bez ptaní. Pokud to neudělá, stálo by možná za zvážení , jestli se o místo dále zajímat.

Edison

Přesně tak. Co si nevydupe zájemce o práci před podepsáním smlouvy, to později nedostane. A když i při pohovoru něco slíběj, je nutný to mít písemě. Když ptáčka lapají… to je běžná praxe…

ivzez

Pro Vás by důvodem k neuzavření pracovní smlouvy byla skutečnost, že zaměstnavatel mzdu nesjednává v pracovní smlouvě, ale stanoví ji mzdovým výměrem, který může zaměstnanci předat až další den před zahájením práce (první den může být věnován formalitám).

Výše mzdy není povinnou náležitostí pracovní smlouvy a zaměstnavatel, který by ji takto sjednal, by si „svázal ruce“.

Já to vidím trochu jinak:
Zaměstnavatel, který o uchazeče stojí, informuje o výši mzdy sám. Pokud to neudělá, pravděpodobně bych se ani neptala a hledala bych jiného zaměstnavatele.

Mc Merkurion

… a naopak, zaměstnavatel, jež nastoupí do práce bez jasně sjednaných platových/mzdových si nesvázal ruce, ale je b*b …

ivzez

Mc Merkurion → sjednat si výši mzdy je v pořádku.

Jenom ta otázka (ze strany uchazeče) podle mne nepatří do pohovoru. Tam by se měl zajímat o práci, kolektiv, prostředí, …

A na druhou stranu by pro uchazeče měla být skutečnost, že o mzdě nezačal mluvit zaměstnavatel, signálem, aby se poohlédl jinde.

Mc Merkurion

… souhlasim, dyť taky píšu výše: „totiž, to bejvá většinou opravdu první, co ti zaměstnavatel nabízí !!!“ … jak říkám, na co jinýho by nás nalákal, a když mlčí, je to signál,že je nevalná …