Jde v ČR momentálně adoptovat dospělou osobu?

Našel jsem tyto informace – zpráva z 20. červenecne 2011 : (Možná se to změnilo viz text..)

Tato nová úprava osvojení je zahrnuta v novém občanském zákoníku, který ještě neprošel celým legislativním procesem a nebyl přijat.
Pokud bude přijat, jeho účinnost bude až od roku 2014.

Úprava osvojení zletilého je v něm tato:

1. Osvojení, které je obdobou osvojení nezletilého:
Zletilého lze osvojit, jestliže:

Přirozený sourozenec osvojovaného byl osvojen týmž osvojitelem.
V době podání návrhu na osvojení byl osvojovaný nezletilý.
Osvojitel pečoval o osvojovaného jako o vlastního již v době jeho nezletilosti.
Osvojitel hodlá osvojit dítě svého manžela.

2. Osvojení, které není obdobou osvojení nezletilého:
Tento typ osvojení je zamýšlen pro výjimečné situace a přichází v úvahu především u osob, které nemají potomky, ať pokrevní nebo právní, popřípadě které nemají pokračovatele ve svém díle, ať vědeckém, uměleckém, řemeslném či jiném, ale i u takových, jimž jejich potomci neposkytují náležitou pomoc v nemoci nebo ve stáří, jsou nedosažitelní, pobývají neznámo kde atp.Tento typ osvojení se od osvojení nezletilého dítěte a od osvojení zletilého, které je obdobou osvojení nezletilého, liší tím, že:

Osvojenci a jeho potomkům nevzniká osvojením příbuzenský poměr vůči členům rodiny osvojitele a nenabývají vůči nim žádných majetkových práv.
Osvojitel nenabývá osvojením žádných majetkových práv vůči osvojenci a jeho potomkům.
Osvojenec a jeho potomci nepozbývají osvojením práv ve vlastní rodině.

Nejlepší odpověď
Drap

V současné době nelze osvojit plnoletou, svéprávnou osobu.

Další odpovědi
marci1

Ano, dle NOZ lze osvojit zletilou osobu, ale platí jisté podmínky – viz odkaz :
http://www.roz­hlas.cz/zpravy/po­litika/_zprava/sou­dy-loni-schvalily-osvojeni-63-dospelych-zmeni-se-jim-i-rodne-cislo--1454205
Doplňuji:
http://obcansky­zakonik.justi­ce.cz/rodinne-pravo/konkretni-zmeny/osvojeni-zletileho-jako-novy-institut-noz/

anonym

Ono ,lze,avšak má to i své háčky.