dubraro

Jakým způsobem získali někteří malíři a sochaři přívlastek „akademický“?

Nejlepší odpověď
Drap

Udělením tohoto titulu
wiki:Akademický malíř (často běžně zkracováno jako ak. mal., ak. malíř, případně jako akad. mal., či akad. malíř) je akademický titul, který byl dříve udělován (v tehdejším Československu) na uměleckých vysokých školách v oblasti malířství, resp. výtvarného umění.[1] Byl zaveden po roce 1966 v souvislosti s novým systémem akademických titulů v Československu (v letech 1953 až 1966 bylo přidělování titulů omezeno).[2][3] Udělován byl i nadále dle pozdějšího vysokoškolského zákona z roku 1980.[4] Po revoluci od roku 1990 již udělován nebyl.[5] V současné době (v České republice) taktéž udělován není.[6]

Zdroj: Wikipedie

Další odpovědi
Anikitos

Já bych řekl, že jim teto titul náležel automaticky po vystudování nějaké umělecké vysoké školy.

Ostatní umělci, kteří ten titul nemají/neměli, jsou ”laici” (samouci) nebo mají nižší vzdělání.

Viz akademický sochař, malíř, architekt na Wikipedii.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Akademick%C3%BD_soch­a%C5%99

Kepler

Jsou to absolventi některé z VŠ výtvarného směru, např. AVU (Akademie výtvarných umění).

annas

Když se podíváte na význam slova akademie, tak akademickým malířem se stal ten, kdo vystudoval školu – bod. 2.

Jinak to byl, je to titul, který byl udělovaný v minulosti. pro absolventy uměleckých vysokých škol.

Mimo tohoto akademického titulu je akademický sochař také označení obecně pro absolventa akademie sochařství. Souvisí s vysokoškolým zákonem o ukončovánío studia na vysokých školách.

Dnes se po ukončení vysoké umělecké školy uděluje titul MgA. (lat. magister artis, magistr umění)

Akademie
1.vrcholná vědecká instituce
▶Akademie věd České republiky;
2. vysoká škola
▶Akademie múzických umění; Akademie výtvarných umění; vojenská akademie;
3. vzdělávací instituce, čtyřletá odborná škola
▶obchodní akademie;
4. setkání při slavnostní příležitosti, s veřejnou produkcí n. uměleckým programem
školní akademie
5. (hist., filoz.) filozofická škola založená Platonem v aténském háji, nazvaná podle mytického hrdiny Akadéma

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-soucasne-cestiny/akade­mick%C3%BD

Jak je uvedené v bodě 5, . akademie = vzdělávací zařízení; nejvyšší vědecká instituce’, akademik, akademický. Z lat. Acadēmīa a to z ř. Akadē̺meía, původně háj poblíž Atén, v němž učil Platón. Nazván podle hrdiny, poloboha Akadéma, jemuž byl za svěcený.

J. Rejzek! Etymologický slovník