bolak

Jakým způsobem se zjišťovalo, která metoda čištění zubů je nejúčinnější?

Dělali se nějaké hromadné průzkumy vzorků z úst nebo statistiky kazivosti vzhledem k vybraným čistícím metodám…

(jako že v 1. případě řeknou tisícovce dobrovolníků, aby si vyčistili zuby metodou A, další tisícovce, aby zkusili metodu B a poslední tisícovce naříděj metodu C a každýmu pak odeberou vzorek slin a určí průměrný počet bakterií a kyselin, a nebo v 2. případě vyzvou ty samé lidi k těmto činnostem dobrovolně po několik let a následně jim spočtou průměrnou kazivost vzhledem k metodě kterou si zvolili)

…a nebo to výzkumníci prostě jenom odvodili na blind, jak by to asi mohlo být nejlepší?

Nejlepší odpověď
annas

Našla jsem, že způsob čištění zubů není významně spojený s výskytem plaku, zubního kamene a krvácení z dásní.

Sice jde o výzkum v Tanzánii – Metody čištění zubů a jejich účinnost mezi dospělými ve venkovské Tanzáni – ale závěr je ten, který jsem uvedla.

Tato studie měla zjistit, jak je možné volbou různých metod čištění zubů odhadnout jejich roli v prevenci vzniku plaku, zubního kamene a zánětu dásní mezi venkovskými dospělými v Tanzanii..
Vysoký podíl (97,5%) subjektů uvádí, že si čistí zuby každý den. 69.4% používá pouze původní metody čištění zubů, 16,3% jen průmyslově vyráběné kartáčky a 14,3% obojí. Větvičky (Žvýkací tyčinky) jsou nejčastěji používané při domácím čištění zubů, následuje užití uhlí. ěk, , vzdělání a profesní postavení a kmenový původ významně ovlivnil volbu metody čištění zubů. Muži měli častěji viditelný plak než ženy (OR = 2,84).

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://www­.ncbi.nlm.nih­.gov/pubmed/1298964&­prev=/search%3Fq%3DHow­%2Binvestigated%2Bthe%2B­most%2Beffecti­ve%2Bmethod%2Bof%2Bc­leaning%2Bteet­h%26client%3Dfi­refox-a%26hs%3Dwwg%­26rls%3Dorg.mo­zilla:cs:offi­cial%26channel%3Drcs

Něco o dalším výzkumu čištění zubuů u vysokoškoláků

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://on­linelibrary.wi­ley.com/doi/10­.1111/j.1600-0722.1972.tb00290­.x/abstract&prev=/se­arch%3Fq%3Dexa­mining%2Bthe%2Bef­fectiveness%2Bof%2Bmet­hods%2Bfor%2Bcl­eaning%2Bteet­h%26start%3D10%26cli­ent%3Dfirefox-a%26hs%3DBNh%­26sa%3DN%26rls%3Dor­g.mozilla:cs:of­ficial%26chan­nel%3Drcs%26biw%3D984%26­bih%3D682

Další odpovědi
ponovotny

pokud jde o způsob čištění kartáčkem, tak se asi vycházelo z toho, že se zjistilo (zřejmě bez výzkumů, jen z praxe zubařů), že šmrdlání ze strany na stranu může někdy poškozovat dáseň a napomáhat ustupování a odkrývání spodní části zubů.
pokud jde o způsob (prostředek), tak určitě firmy, které výrobky pro číštění vyvíjejí a dávají na trh si nechávají dělat „výzkumy“, kterými pak dokládají, že jejich výrobek je ten nejůčinnější

Hakunamatata

Podle me si zjistili složení kazu a pak zkouseli co na ty látky zabírá a z toho vytvořili pastu. Toto však jen na prvopocatku, možná provedli i pár pokusu na lidech, jak se zminujes.
Ale jen do te doby, než ve farmacii začal bujet brutální business více než starost o zdraví člověka. Teď uz je to jen tak, ze něco vyrobí a snaží se ti namluvit, ze to bude pro tvé zuby dobre.

bolak

Hakunamatata: já mluvím (píšu) o metodách čištění (technika), né o čistících prostředcích (pasty) :)