bolak

Jakým způsobem se tenkrát národ dozvěděl, že J. Cimrman byla smyšlená osobnost?

Prý tomu lidi v počátcích skutečně věřili, jak dlouho jim to trvalo a jak k tomu došlo, než/že jim to došlo, než se dobrali k pravdě?

Nejlepší odpověď
Dismas

Cože? On není skutečný?!

Další odpovědi
annas

Stalo se to koncem roku 1966, když v rozhlasové stanice Praha dr. Velebný oznámil, že do českého kulturního života vstoupil geniální vynálezce Jára Cimrman.

Toto oznámení bylo součástí mystifikačního pořadu Nealkoholická vinárna U Pavouka. Pořad se začal vysílat v rozhlase. Scénář podepsali vojenští redaktoři. Z. Svěrák a J. Šebánek, režírovala H. Phillipová.

Mystifikace byla věrohodná, že hodně diváků uvěřilo existenci vinárny.

Mezi smyšlenýmil umělci se objevil řidič parního válce Jára Cimrman . Postavu použili až za rok a vybavili ji novou legendou.

V roce 1969 se fenomén J. C. přenesl na divadelní prkna.

Podrobnosti o zrození J. C. v odkazu
http://www.pri­behrozhlasu.cz/od­haleni-89+1/slavne-porady/2765688
http://www.cim­rman.at/list.php?l=1

--
Takže, jak je uvedené, byli tací, kteří pochopili, jiní nikoliv, že jde o postavu smyšlenou.

P. S.
Často jsem pokládala otázku, kam by někdo ze studentů položil kytici na hrobeček J. C. No, přece ve Vídni.

J. C. se zapsal do české paměti a historie, již osobitým způsobem přiblížil.

Drap

Ti bystří to pochopili hned na počátku. Ti méně bystří se to dozvídali postupně od těch bystrých.

led

Povedal im to Jára Cimrman. Ale ľudia radšej veria obrazu, vidine než pravde.

anonym

Jára ještě existuje
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=03fsD6Oce­SY

briketka10

Dismas

Ne.
Není skutečný :))

kapka

Blbost :D

bolak

chudák Dismas, nejdřív ježíšek a teď tohle ☹