zjentek

Jakým způsobem postižená strana později prokazuje tlak při předešlém nerozvážném podpisu dvoustranné dohody pod tlakem?

Existují osoby, které ze strachu, neznalosti či třeba z prosté hlouposti podepíší pod tlakem dohodu, která takto nabyde platnosti a teprve až později si uvědomí, že byli k podpisu vlastně psychicky dotlačeni, ať už jakýmkoli nástrojem a že takovým aktem (pouhým znakem na papíře) se dopustili fatální chyby s téměř likvidačním dopadem na jejich současný život či jeho způsob, ať už v oblasti sféry pracovní, občanské či v manželství.

Mají takto postižení lidé zpětně šanci zneplatnit pro ně nevýhodnou dohodu, která v důsledku zásadně ovlivní kvalitu či komfort jejich životů? Jak/čím se posuzuje a prokazuje „tlak“?

Nejlepší odpověď
Kepler

Pokud nemáš důkaz, podpis smlouvy apod. pod tlakem se prokazuje těžko. Mohlo by to být jen slovo proti slovu. Odstoupení od smlouvy je taky problematické, může se tak stát jen za určitých podmínek, které si většina lidí ani nepřečte, nebo nemáš lupu, aby sis to mohl přečíst.

Další odpovědi
ivzez

Těžko. Hodně těžko. (Ledaže by si dotyčný celé jednání nahrál.)

Podle mne je jenom jedna možnost, jak „se bránit“.
Uvědomit si, že každou smlouvu člověk uzavírá dobrovolně
(z textu smlouvy nikdo nepozná, že prodejce použil nátlak).

Vyžádat si smlouvu k prostudování a konzultaci s právníkem.
A s tím, kdo prostudování a/nebo konzultaci nechce umožnit,
žádnou smlouvu neuzavírat.